Zabili nádej Pakistanu

Atentát na pakistanskú expremiérku Bénazír Bhuttovú môže viesť v krajine s atómovými zbraňami k občianskej vojne.

Líderke pakistanskej opozície Bénazír Bhuttovej sa návrat do vlasti stal osudným. Zavraždil ju islamský radikál.Líderke pakistanskej opozície Bénazír Bhuttovej sa návrat do vlasti stal osudným. Zavraždil ju islamský radikál. (Zdroj: REUTERS)

ISLAMABAD, BRATISLAVA. Pakistan včera prišiel o političku, od ktorej si mnohí sľubovali návrat krajiny na cestu demokracie. Bénazír Bhuttová sa po ôsmich rokoch exilu v októbri vrátila, aby sa postavila generálovi Mušarrafovi. O dva mesiace neskôr sa jej boj skončil.

Neznámy samovražedný útočník zabil líderku pakistanskej opozície dvomi výstrelmi do hlavy a hrudníka počas jej predvolebného zhromaždenia v meste Rávalpindí. Potom sa odpálil náložami pripevnenými na tele. Výbuch si vyžiadal ďalších najmenej 16 obetí. Bhuttovú atentátnik zasiahol vo chvíli, keď už nasadala do svojho obrneného auta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia Bhuttovej Pakistanskej ľudovej strany kritizovali vládu, že pre ich líderku nezabezpečila primeranú ochranu. Aj keď vláda označila za útočníkov militantov z al–Káidy alebo hnutia Taliban, analytici upozorňujú, že z podozrenia nemožno vylúčiť ani Bhuttovej politických oponentov a ľudí blízkych Mušarrafovi.

VIDEO ČTK: Atentát na Bhuttovú


Boj s Mušarrafom

Bhuttová o tom, že sa stane terčom útokov, vedela. „Pripravila som svoju rodinu a blízkych na všetky možnosti,“ povedala panarabským novinám Ašarq al–Awsat. Smrti unikla hneď v deň svojho návratu, keď pri výbuchu v Karáčí zomrelo takmer 140 ľudí.

Násilie bolo súčasťou jej života. Jej otca, Zulfikara Alí Bhutta nechal popraviť generál Zijául Hak. Práve jeho v roku 1988 nahradila na čele štátu, keď sa stala prvou moslimskou premiérkou na svete. Z funkcie ju odvolali na základe obvinení z korupcie.

SkryťVypnúť reklamu

Na čelo vlády sa postavila aj v roku 1993, rovnaké obvinenia ju však nakoniec vyhnali z krajiny. Aj keď tvrdila, že sú politicky motivované, pred súdom uprednostnila exil v Londýne a neskôr v Dubaji.

Pre Západ bola šarmantnou a charizmatickou líderkou, ktorá symbolizovala zmenu v moslimskom svete. S diplomom z Oxfordu ju mnohí pasovali za Nelsona Mandelu Pakistanu.

Jej Achillovou pätou však bol jej manžel Asif Alí Zardári, ktorého prezývali aj „Pán 10 percent“ za údajné branie provízií zo štátnych zákaziek. Ten nakoniec priviedol Bhuttovú až pred súd.

Až do smrti riadila stranu železnou rukou aj z exilu, úzkostlivo si strážiaca svoju pozíciu. Aj keď počas svojho pôsobenia vo vláde priblížila krajinu k demokratickému systému, oponenti jej vyčítali, že nepresadila žiadnu výraznú reformu. Naopak, práve v tom čase sa v susednom Afganistane dostal k moci Taliban, ktorý v roku 1996 mal pod palcom aj Kábul. Jej protivníkov zaujímala najmä Bhuttovej úloha v tomto procese.

SkryťVypnúť reklamu

Keď v roku 1999 opustila Pakistan, Mušarrafov puč jej znemožnil návrat na dlhé roky. Generál mal ľud na svojej strane a po teroristických útokoch na New York z 11. septembra 2001 sa stal aj spojencom Washingtonu v boji proti extrémizmu.

Šanca pre Bhuttovú

Mušarraf však začal robiť politické chyby a prešľapy, ktoré Američania nemohli prehliadať. Pre Bhuttovú to bola šanca. Práve od jej návratu z osemročného exilu si Biely dom sľuboval konsolidáciu politickej situácie v Pakistane, ktorá sa Mušarrafovi začínala vymykať z rúk.

Expremiérka sa chcela s generálom dohodnúť na rozdelení moci výmenou za podporu v prezidentských voľbách. Po tom, ako Mušarraf nedodržal sľub o vyzlečení uniformy, sa však Bhuttová postavila na čelo opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Na spolupráci sa dokonca dohodla aj so svojím niekdajším rivalom Šarífom Navázom, ktorý ju kedysi vyštval z krajiny.

Šaríf po jej smrti vyhlásil, že bude pokračovať v jej úsilí, čím chce využiť prázdne miesto, ktoré po nej na opačnej strane barikády ostalo. Vyhlásil, že bude bojkotovať nadchádzajúce parlamentné voľby.

Ak by sa nepokoje rozrástli, prezident Mušarraf môže využiť situáciu na znovuobnovenie výnimočného stavu, ktorý zrušil 15. decembra, a na oddialenie januárových parlamentných volieb.

Reakcie

Vatikán

„Tento hrozný a tragický atentát ukazuje, aké je mimoriadne ťažké utíšiť národ, ktorý zažil toľko násilia.“

Hovorca indického premiéra

„Jej smrťou indický subkontinent stratil významnú političku, ktorá sa usilovala o demo­kraciu a uzmierenie vo svojej krajine.“

SkryťVypnúť reklamu

George Bush, prezident USA

„Spojené štáty dôrazne odsudzujú tento zbabelý čin vražedných extrémistov, ktorí sa snažia podkopať demokraciu v Pakistane.“

Gordon Brown, britský premiér

„Zavraždili ju zbabelci, ktorí sa boja demokracie. Bhuttovú možno zabili teroristi, ale nemôžu zabiť demokraciu v Pakistane.“

Mušarraf, prezident Pakistanu

„Je to krutosť teroristov, proti ktorým bojujeme. Žiadam od národa jednotu a podporu. Nebudeme sedieť a oddychovať, kým sa nezbavíme týchto teroristov.“

Riskujem svoj život a prišla som sem, pretože cítim, že táto krajina je v nebezpečenstve. Ľudia sa boja. Vyvedieme krajinu z krízy.

Bénazír Bhuttová, z posledných slov pakistanskej expremiérky na mítingu v Rávalpindí

Pakistan stratil s Bénazír aj dôveru

SkryťVypnúť reklamu

Po smrti Bénazír Bhuttovej sa o svoju budúcnosť bojí celý región.

Bénazír Bhuttová zomrela. Tieto slová sa šírili včera po Pakistane veľmi rýchlo. Jedna z krajín, ktoré disponujú jadrovými zbraňami, s ňou stratila asi najvýznamnejšiu političku súčasného islamského sveta a najmä vidinu na stabilnejšiu a demokratickejšiu krajinu.

Voľby sú už pasé

Mala vyhrať januárové voľby, tie sa už asi tak skoro konať nebudú. Opozičný líder Naváz Šarif už oznámil, že ich bude bojkotovať. Nasledovníci Bhuttovej sa asi pridajú.

Prezident Parvíz Mušarraf, ktorý sa len nedávno vzdal generálskej uniformy, ktorú v rozpore s ústavou nosil ako prezident, má veľký problém. Na jednej strane neúspešne zápasí s islamistami, ktorí dali pravdepodobne zavraždiť umiernenú Bhuttovú, na tej druhej brutálne potláča svojich demokratických oponentov.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažko teraz čakať, že po obrázkoch horiacich miest, ktoré zapálili nešťastní Bhuttovej stúpenci, sa situácia upokojí. Mušarraf pravdepodobne znovu siahne k vyhláseniu výnimočného stavu a stane sa opäť pánom nad ústavou.

Bhuttová žiadala jeho odstúpenie. Zo štátnej správy chcela vylúčiť generálov a tajné služby, ktoré v krajine ovládajú ten najziskovejší biznis. Teraz už nebude zasahovať do krehkej pakistanskej politickej scény a iste je tomu vedenie krajiny rado. Z Pakistanu sa však v očiach Západu stáva nedôveryhodný partner.

Región v ohrození

V pozore je prosperujúca India, ktorá sa teší ekonomickému aj znalostnému vzostupu. Zhrozený je Afganistan, ktorý má s Pakistanom podobné problémy – Taliban aj drogových kráľov na hraniciach.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že indický subkontinent stráca pôdu pod nohami. Región, ktorý sa snaží vzbudiť dôveru medzi investormi, dostal včera facku. K al-Káide, talibom, vojne o Kašmír a teroristickým útokom pribudla mŕtva Bhuttová. A nielen Washington, ktorý je hlavným politickým i vojenským spojencom Islamabadu, sa obáva, čo prinesú ďalšie dni.

Petra Procházková, agentúra Epicentrum

Bhuttová (54)

Charizmatická intelektuálka s titulmi z Harvardu aj z Oxfordu sa v roku 1988 stala prvou pre­miérkou v moslimskej krajine. Mala iba 35 rokov.

Bhuttovej rodina patrila medzi najvplyvnejšie rody v Ázii. Jej otec bol tiež premiérom, popravili ho po puči v roku 1979 .

Muži nesú zraneného stúpenca expremiérky Bénazír Bhuttovej. Samovražedný útočník jej strelil do krku a potom sa uprostred davu odpálil.

FOTO – ČTK/AP, REUTERS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 699
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 488
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 502
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 480
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 511
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 008
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu