BRATISLAVA. Veľká časť rezortov do svojich štatistík o prepúšťaní nezahrnula niektorých zamestnancov.
Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že záväzok znížiť stavy o 20 percent dokonca prekročilo o 0,13 percenta. Prepustilo 88 zamestnancov. Do štatistík však nezahrnulo napríklad sudcov alebo zamestnancov väzníc.
Ministerstvo hospodárstva vraj záväzok splnilo, ale do štatistík nezahrnulo úradníkov, ktorí majú na starosti agendu Európskej únie a obchodných diplomatov.
Aj ministerstvo školstva tvrdí, že záväzok splní – ale nezapočíta zamestnancov špeciálnych škôl.
Obrana sa bráni
Na ministerstve obrany zrušili 52 miest a stavy plánujú už znižovať len minimálne. „Zníženie zamestnancov o uvedené percento by spôsobilo znefunkčnenie jeho činnosti,“ napísal jeho hovorca.
„Pri znížení o 20 percent by bola ohrozená kvalita a kvantita plnenia úloh, ako aj samotný chod dotknutých organizácií,“ povedala zase hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková. V rozpočtových organizáciách prepustili 8 a v príspevkových 5 percent ľudí.
Ministerstvo dopravy tvrdí, že uznesenie s „prihliadnutím na potreby rezortu splní“, hoci prepustí len desatinu zamestnancov. Zdôvodňuje to tým, že mu pribudli nové úlohy, napríklad vytvoriť mýtnu políciu.
Každého desiateho zamestnanca vraj prepustí aj ministerstvo práce. „Limit zamestnancov na rok 2007 bol 419, dnes má služobný úrad 426 zamestnancov,“ napísal jeho hovorca. Je v tom zahrnuté aj zvýšenie euroúradníkov o 49 osôb.
Vnútro neinformuje
Jediné, ktoré o prepúšťaní odmietlo bližšie informovať, bolo ministerstvo vnútra. Čísla vraj oznámi až v januári. Premiér Robert Fico tvrdil, že minister vnútra záväzok dokonca prekročil.
Len o desatinu znížilo počet ľudí aj ministerstvo financií, ktoré malo dozerať aj na prepúšťanie v iných rezortoch.
Počty úradníkov mal znížiť aj Úrad vlády. Jeho tlačový odbor tvrdí, že tak do konca roka urobí. Na otázky SME, koľko ľudí prepustia a z akých pozícií, Ficova administratíva neodpovedala.