Lyžiarsky výcvik sa riadi socialistickou smernicou starou 34 rokov. Aj to je dôvod, prečo si na lyžiarsky výcvik nemožno zobrať namiesto lyží snoubord. Nezohľadňuje totiž nové športy, o ktoré majú deti a študenti záujem. Prekonané sú aj jej legislatívne odkazy. Potrebuje novelizáciu, aj čo sa týka techniky lyžovania, nových organizačných foriem, podmienok finančného zabezpečenia a podobne.
Porušenie smernice
"Ak by si dnes školáci základných škôl či študenti stredných zobrali snoubord na lyžiarsky výcvik, bolo by to svojvoľné porušenie smernice o lyžiarskych výcvikoch," povedal Ján Slezák, didaktik pre školskú telesnú výchovu na Štátnom pedagogickom ústave. Ak by ho učiteľ aj povolil, prekročil by program. Ak by tak urobil, vystavil by sa pri prípadnom úraze žiaka nebezpečenstvu, že poisťovňa by siahla po smerniciach.
Na novej smernici sa pracuje, jej vydanie však súvisí s novým školským zákonom. "My sme za to, aby sa snoubord dostal na lyžiarske kurzy. Nechceme, aby sa lyžiarske výcviky zanedbávali, naopak, chceme motivovať aj deti z južných častí Slovenska, kde nie sú také podmienky na lyžovanie. Dnes na výcvikovom lyžiarskom kurze možno realizovať iba zjazdové a bežecké lyžovanie," povedal Slezák.
Snoubordovanie nie je jednoduché
"Snoubordové lyžovanie by v budúcnosti mohlo byť v učebných osnovách zabudované ako netradičný šport. Nie je to však také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Je potrebné mať na zreteli aj bezpečnosť žiakov snoubordistov. V prípade, že prichádza na svah žiak, ktorý je začiatočník v snouborde a ešte nemá skúsenosti s prudkým svahom a nekontrolovateľným sklzom dosky, nastáva problém s bezpečnosťou lyžujúcich," hovorí didaktik Slezák.
S legalizáciou výcviku snoubordu má problém aj Rakúsko. Aj oni hľadajú, ako ho urobiť bezpečným, efektívnym a dostupným.
Ak by bol snoubord v budúcnosti zabudovaný ako učivo pre základné alebo stredné školy, nepôjde o povinné základné učivo, ale o výberové. V tom prípade by sa muselo absolvovať v inom kurze. Žiaci a študenti by tak museli chodiť na kurzy dvakrát.
"Preto budeme navrhovať, aby žiak najskôr absolvoval lyžiarsky výcvik - bežecko zjazdový a ak zvládne jeho štandard, mohol by absolvovať ako ôsmak na základnej škole alebo ako druhák na strednej škole dobrovoľný výcvik v snouborde. Družstvo by malo byť 8- až 10-členné, učiteľ by mal mať školenie na snoubording alebo by škola mala mať inštruktora s certifikátom na snoubording," vysvetľuje Ján Slezák.
Vyškoliť treba aj učiteľov
Certifikát na výučbu snoubordu má momentálne približne asi päť percent zo 4-tisíc učiteľov telesnej výchovy, ktorí majú aprobáciu na výučbu telesnej výchovy. Majú ho najmä čerství absolventi pedagogických fakúlt a Fakulty telesnej výchovy a športu UK. Lenže základných škôl máme na Slovensku 2258 a stredných škôl 825. Ak bude výučba tejto novej disciplíny v zákone zakomponovaná, tak krajské metodicko-pedagogické centrá budú musieť preškoliť učiteľov.
"Ak sa školský zákon prijme, zareagujeme okamžite a v priebehu krátkeho času sme schopní vydať smernice, kde by bol zabudovaný aj tento kurz," hovorí Ján Slezák.
Na lyžiarsky len so snoubordom
Podľa metodika pre telesnú výchovu pre základné a stredné školy v Metodicko-pedagogickom centre v Prešove Michala Modráka s pôsobnosťou pre Košický a Prešovský kraj vyše 80 percent základných a stredných škôl zachováva lyžiarske kurzy a organizuje ich každoročne. Veľa škôl, kde majú žiakov zo sociálne slabších rodín, lyžiarske kurzy realizujú dennou dochádzkou, aby si to mohli dovoliť viacerí.
"Veľa detí podmieňuje účasť na lyžiarskom kurze tým, že chce používať snoubord. Učitelia, ak nechcú porušiť osnovy, ich musia odmietnuť, čo je veľká škoda."
Výhody školských lyžovačiek
Lyžiarske kurzy majú niekoľko výhod. Prvou je pohyb. "Zjazdové lyžovanie, ktoré patrí do učebných osnov telesnej výchovy ako základné učivo, je jednou z možností ako u mládeže vypestovať celoživotný kladný vzťah k pohybovej aktivite," hovorí profesor Vladimír Hellebrandt z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. "Kurz lyžovania prispieva k upevňovaniu zdravia, k zvýšenej telesnej zdatnosti, pomáha dokonca odstraňovať nedostatky zdravotne oslabených žiakov."
Druhou výhodou je podpora turizmu. "Lyžiarska a plavecká gramotnosť u žiakov základných a stredných škôl predurčuje do budúcnosti rozvoj domáceho turistického ruchu v zimnom a letnom období. Slovensko je krásna hornatá krajina s vodnými plochami, ktorá by mala tento potenciál patrične využiť na svoj hospodársky rozvoj. Príklad je veľmi blízko - u našich susedov v Rakúsku," dodal didaktik Slezák z pedagogického ústavu.