Doktorand v dennej forme doktorandského štúdia prestane mať postavenie zamestnanca. Kým ako zamestnanec bol povinne poistený nemocensky, dôchodkovo a v nezamestnanosti, od nového roka nebude. Poistiť sa môže dobrovoľne.
Škola prestane za doktoranda platiť i odvádzať poistné na sociálne poistenie.
Pracujúci dôchodcovia zaplatia
nemocenské
Od augusta 2006 nemusí na nemocenské poistenie prispievať pracujúci človek, ktorému
n priznali starobný alebo predčasný starobný dôchodok, alebo
n ktorému priznali invalidný dôchodok, lebo má pracovnú schopnosť zníženú o viac ako 70 percent.
Od 1. januára 2008 aj on musí byť nemocensky poistený.
Pracujúcim máme na mysli zamestnanca alebo živnostníka, ktorý by vzhľadom na svoj minuloročný príjem musel platiť odvody na sociálne poistenie. (Či poistné musí alebo nemusí platiť, závisí od toho, koľko korún zarobil samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci kalendárny rok. Od 1. júla 2008 musí každý, kto podľa výpisu z daňového priznania za rok 2007 zarobil viac ako 97 200 korún, platiť nemocenské a dôchodkové poistné.)
Ak ide o zamestnanca, tak zamestnávateľ musí zaňho platiť a odvádzať poistné na nemocenské poistenie.
Invalidi budú platiť invalidné
poistenie, pracujúci nie
Zamestnanec alebo z iného titulu dôchodkovo poistený človek, ktorému preto, že má o viac ako 70 percent nižšiu schopnosť pracovať, priznali invalidný dôchodok, musí od januára 2008 platiť poistné na invalidné poistenie. Naopak, od tejto povinnosti bude oslobodený poberateľ starobného alebo predčasného dôchodku, ktorý je zamestnaný, alebo napríklad ako živnostník prispieva na dôchodkové poistenie.
Na dôchodok musíte byť poistený dlhšie
Minimálne obdobie dôchodkového poistenia, ktoré človek potrebuje na to, aby mohol získať starobný dôchodok, sa predĺži o päť rokov. Namiesto desiatich to bude 15 rokov.
Predčasný dôchodok? Len ak sú
do riadneho najviac dva roky
Do konca roka 2007 platilo, že predčasný dôchodok môže získať ktokoľvek, kto najmenej 10 rokov prispieval do dôchodkového systému a jeho predčasný dôchodok by bol vyšší ako 6156 korún.
Od nového roka predčasný dôchodok priznajú iba tomu, komu do dôchodkového veku chýbajú najviac dva roky. Muž teda bude mať nárok, iba ak už mal 60 rokov, u ženy to závisí od počtu detí. Aj v tomto prípade však bude platiť, že namiesto 10 rokov človek musí byť dôchodkovo poistený aspoň 15 rokov, aby mohol odísť do penzie.
Pobočky Sociálnej poisťovne môžu žiadosti o predčasný dôchodok spisovať a prijímať až do 31. decembra.
Ministerstvo práce síce navrhlo, aby popri predčasnom dôchodku nebolo možné vykonávať zárobkovú činnosť (byť zamestnaný, podnikať), no táto možnosť v zákone ostala. Aj ten, kto poberá predčasný dôchodok, si teda môže privyrábať.
Ľuďom s vyšším príjmom narastú odvody
Keď človek vykonáva nejakú prácu ako zamestnanie, zo zákona platí poistné na nemocenské, ďalej dôchodkové poistenie a napokon poistenie v nezamestnanosti. Aké vysoké poistné platí, závisí od toho, aký vysoký je jeho "vymeriavací základ".
Výška odvodov zamestnanca sa určí na základe jeho hrubej mesačnej mzdy. Čím vyššia je, tým je poistné vyššie. Sadzba poistného je totiž určená v percentách. Napríklad na poistenie v nezamestnanosti zamestnanec prispieva jedným percentom zo svojej hrubej mesačnej mzdy.
Od januára môžu niektorým ľuďom vymerať vyššie poistné na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Maximálny vymeriavací základ sa totiž zvýši - z 3-násobku na 4-násobok priemernej mesačnej mzdy v roku 2006. Kým od 1. júla do 31. decembra 2007 to predstavuje 56 283 korún, od 1. januára do 30. júna 2008 to bude 75 044 korún. To znamená, že ľudia, ktorí zarábajú v tomto rozpätí, budú do dôchodkového systému, prípadne aj na poistenie v nezamestnanosti, odvádzať viac peňazí. To sa týka nielen zamestnancov, ale aj osôb, ktoré sú na dôchodok a/alebo pre prípad nezamestnanosti poistené dobrovoľne, ako aj samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré vzhľadom na svoj minuloročný príjem musia platiť dôchodkové poistné.
Politickým väzňom priplatia k dôchodku
Niektorí dôchodcovia so slovenským štátnym občianstvom, ktorí boli za komunistického režimu (od 25. februára 1948 do 31. decembra 1989) najmenej tri mesiace vo väzení alebo vo výkone trestu odňatia slobody a potom rehabilitovaní, si môžu nárokovať príplatok k dôchodku. Podľa zákona o príplatku k dôchodku politickým väzňom, ktorý bude účinný od 1. januára, za mesiac väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody patrí príplatok vo výške 60 korún. Pozostalému po politickom väzňovi patrí 60 alebo 40 percent z toho, podľa toho, či ide o vdovu (vdovca) alebo sirotu. Požiadať o príplatok treba v Sociálnej poisťovni alebo útvare sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov.