Štedrý deň na pieskových dunách

Bývalá slovenská plavkyňa Jana Korbašová strávi Vianoce druhý rok po sebe na Novom Zélande.

Jana Korbašová so synovcom Matejom počas minuloročných vianočných sviatkov.Jana Korbašová so synovcom Matejom počas minuloročných vianočných sviatkov. (Zdroj: ARCHÍV J. KORBAŠOVEJ)

Nijaká slovenská zima. Bývalú slovenskú plavkyňu Janu Korbašovú čakajú druhé Vianoce v novozélandskom teple. Účastníčka sydneyskej olym­piá­dy v roku 2000 od augusta minulého roku žije a trénuje deti na ostrove North Shore, ktorý je účasťou Aucklandu.

Najkrajší kút sveta

„Keby tu bola taká zima, aká o tomto čase býva na Slovensku, asi by mi bolo za rodinou smutnejšie. Asi by som to vnímala oveľa horšie, že som od nej tak ďaleko. Tak sa tu aspoň vytešujem z tepla a okolia. Je tu jeden z najkrajších kútov sveta,“ hovorí trenčianska plavecká trénerka, ktorá na opačnom konci sveta cepuje novozélandské detičky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Práve som sa vrátila z mládežníckeho šampionátu Auckland Age Group Champs a musím ich pochváliť. Plávali výborne. Som na nich pyšná,“ hovorí.

Vianoce v kraťasoch

Úspešná slovenská reprezentantka na ME 2000 vo Valencii plávala vo finále na 200 m znak, si už na Nový Zéland zvykla a na vianočné sviatky sa teší.

„Slnko a teplo, aké tu panuje, mi však ich príchod nijako nepripomínajú. Je to zvláštny pocit. Vianočná výzdoba je na každom kroku a ja chodím po ulici v tričku a kraťasoch,“ tvrdí Korbašová.

Vlani strávila Korbašová vianočné sviatky so sestrou, švagrom a synovcom, ktorí ju prišli navštíviť. „Boli sme v okolí tunajšej sopky Tarawera, na druhý deň sme sa kúpali na pláži Browns Bay. Teraz mám v pláne potápať sa s kamarátmi na Goat Island (Kozí ostrov), zvažujem plavbu loďou a na Štedrý deň by som rada navštívila les, kde rastú tisíc rokov staré stromy. Volaju sa Kauri a les Opononi Forest,“ vysvetľuje. „Už sa neviem dočkať. Chceli by sme si aj zasnouboardovať na pieskových dunách.“

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto upratovania barbercue party

V niečom sa novozélandské Vianoce od tých našich nelíšia. „Reklamy na darčeky bežia už vyše mesiaca. Ľudia tu však žijú pokojne. Nestresujú sa z upratovania. Radšej si užívajú celé dni vonku. Leňošia na plážach, užívajú si slnka, vzduchu, oceánu a organizujú veľké barbecue party. Toto je tá pravá pohoda, želala by som si, aby niečo také zažili aj ľudia u nás.“

Na slovenskom stole nesmie chýbať kapor, Novozélandčania nevynechajú moriaka a údenú šunku. „A samozrejme morskú stravu.“



SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt
  2. Zážitkový víkend. Biela noc priniesla aj prémiovú pivnú zónu
  3. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta
  4. Digitálne sebavedomie pre novú generáciu: kto sú digiPEERS?
  5. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  6. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať
  7. Úspech firemnej elektromobility: eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van
  8. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia
  1. Gazdovať sa dá aj na jalovej pôde
  2. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt
  3. Zážitkový víkend. Biela noc priniesla aj prémiovú pivnú zónu
  4. Nová číselná lotéria od TIPOSu Všetko alebo nič
  5. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta
  6. Apolka horí!
  7. Digitálne sebavedomie pre novú generáciu: kto sú digiPEERS?
  8. Fejtón o móde od Emmy Tekelyovej a TOP trendy na jeseň a zimu
  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov 14 105
  2. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia 6 005
  3. V ich džemoch je viac vitamínov ako v domácich 4 371
  4. Keď sa z brigády stane kariéra 4 144
  5. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať 4 141
  6. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú. 4 124
  7. Kto nás naozaj zadlžil a prečo Slovákom siahajú na výplaty? 2 770
  8. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta 1 639
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu