BRATISLAVA. Slovenský olympizmus slávil pätnástiny. Tie pod vlastnou vlajkou. V skutočnosti však naši rodáci kráčali s olympizmom už za Coubertina. Alojz Sokol dobehol na premiérových Hrách novoveku v roku 1896 tretí vo finále stovky.
Na včerajšom slávnostnom zhromaždení SOV v bratislavskom Primaciálnom paláci to pripomenul Ján Figeľ, eurokomisár pre šport. Zároveň aj to, že o polnoci na dnes Európa aj Slovensku otvára hranice.
Olympizmus ich búral už koncom minulého storočia. Figeľ dal za pravdu jeho zakladateľovi: „Šport je dedičstvo každého muža a ženy, ktoré sa nedá ničím nahradiť.“
Na slávnosti sa zišla funkcionárska elita sveta športu. „Slovenský olympijský výbor dokáže šport pôsobivo spájať s kultúrou a vzdelávaním. Za akého váženého partnera ho pokladá Medzinárodný olympijský výbor, svedčí to, koľkí sme sem merali cestu,“ poznamenal podpredseda Thomas Bach, zamlada olympijský šampión v šerme, teraz prvý muž nemeckého športu. Odovzdal pozdrav predsedu MOV Jacqua Roggeho. Aj s holdom dvom mužom: Vladimírovi Černušákovi a Františkovi Chmelárovi, prvému a aktuálnemu šéfovi SOV.
Doletel aj kozmický žŕdkár Sergej Bubka, čestný občan Bratislavy, člen exekutívy MOV a šéf Ukrajinského olympijského výboru: „Toto mesto je stále môj druhý domov – veľmi prispelo k naštartovaniu mojej kariéry.“
Prišli tiež olympijskí hodnostári Rakúska, Poľska, Česka, Chorvátska, Rumunska, Srbska, Slovinska, ba aj z USA. Šéf amerických zápasníkov Setrak Agonyan aj s poďakovaním primátora New Yorku za to, že Bratislava ich veľkomestu prenechala hostiteľstvo zápasníckych MS 2003 po tom, ako o vlastné prišiel v dôsledku teroristických útokov 11. septembra 2001.
„V pätnástich je človek ešte tínedžer. Ak má na konte pätnásť medailí, musí to byť tínedžer s veľkým talentom,“ s úsmevom polichotil SOV maďarský šéf svetového vzpierania Tamás Aján.
Olympijské pocty
Výročné ocenenia
Trofej MOV Šport a propagácia olympizmu: Anton Javorka (šéforganizátor Kalokagatie).
Diplom Európskeho hnutia fair play: Tomáš Pitoňák (curling).
Cena V. Černušáka: Gymnázium Pierra de Coubertin v Piešťanoch.
Ceny Radovana Kaufmana - za čin v duchu fair play: Jaroslav Katriňák (motorizmus), za celoživotné pôsobenie: Florián Leitman (tréner, funkcionár a rozhodca v hádzanej, hokeji a atletike).
Cena Matyldy Pálfyovej: Viera Bebčáková (trénerka, funkcionárka, pedagogička).
Cena Pavla Schmidta: Michal Martikán (vodný slalom).
Cena Ondreja Nepelu: Peter Velits (cestná cyklistika).
Cena Janka Zacharu: Vladimír Hnáth (cyklistický tréner).
Cena Ladislava Chudíka: architekti športovej haly Poprad Aréna (Branislav a Radoslav Ivanovci, Miloslav Dulík, Róbert Burger) a mesto Poprad.
Cena Mira Procházku: Igor Mráz (športový publicista).
Vyznamenania
Zlaté kruhy: Th. Bach (víťaz OH, podpredseda MOV), P. Glesk (tréner, funkcionár, pedagóg), B. Golian (volejbalista 20. storočia, 2x medailista OH, tréner, pedagóg, funkcionár), A. Ihring (tréner, pedagóg, funkcionár), Ľ. Kadnár (olympionik, kanoistika, tréner, funkcionár), J.Labuda (volejbal, strieborný na OH, tréner, funkcionár), J. Mitošinka (tréner, pedagóg, funkcionár).
Strieborné kruhy: I. Čierny (reprezentant v atletike, tréner, funkcionár), J. Dojčan, J. Dubovský (funkcionári), J. Grexa (pedagóg, historik, publicista), A. Javorka (atlét, pedagóg, funkcionár), M. Kukumberg (hádzanár, tréner, funkcionár), P. Osuský (medailista súťaží v športovej filatelii, funkcionár), K. Ráczová (šermiarka, národná ambasádorka pre šport, toleranciu a fair play), L. Schönová (funkcionárka).
Bronzové kruhy: J. Bobula (ochranár, organizátor), B.Delej, R. Fano (lekári), J. Gantnerová (zjazdárka-olympionička, funkcionárka), M. Haviar (tréner, rozhodca), S. Kropilák (basketbalista 20. storočia, olympionik), Z. Letenayová (riaditeľka Múzea telesnej kultúry), J.Némethová (hádzanárka-olympionička, funkcionárka), A. Pasiarová (lyžiarka-olympionička), I. Petrovič (funkcionár), P. Sisák (hoteliér, organizátor olympijských domov), J. Súkup (fotograf), M. Šimo (novinár).
Súhrn našich kruhov
Slovensko nemá olympijskú encyklopédiu, no odvčera má knižku, v ktorej je všetko podstatné o jeho ceste za ideálmi Coubertina. Olivovými vetvičkami ju pokrstil najstarší slovenský víťaz OH, boxer Ján Zachara v spoločnosti nových hviezd: Michala Martikána a Martiny Moravcovej. Volá sa Slovensko v znamení piatich kruhov. Zišla sa šťastná kombinácia autorov: historik Ján Grexa a publicista-pedant Ľubomír Souček. Okrem množstva faktov je v nej 392, neraz unikátnych fotografií.
(mo)
Autor: mo