
BRATISLAVA. Oficiálne oslavy slovenského vstupu do Schengenu sú v réžii premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Práve oni s prezidentom Ivanom Gašparovičom pílili hraničné rampy.
Politici parlamentných strán považujú pád hraničných kontrol za veľkú udalosť, na ktorej sa mali zúčastniť nielen predstavitelia Smeru.
V roku 2003 pred referendom o vstupe do Európskej únie dokázali všetky parlamentné politické strany spolu vyzvať voličov, aby išli hlasovať a ich šéfovia sa demonštratívne prešli Bratislavou. Roberta Fica, ktorý bol vtedy v Bruseli, zastupoval podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.
Oslavy vstupu v centre Bratislavy pre niekoľko tisíc ľudí síce už boli hlavne v réžii koaličných politikov, predchádzala im však mimoriadna schôdza parlamentu a slávnostný večer v Slovenskom národnom divadle, na ktoré pozvali aj opozíciu.
Pomohli všetci?
„Zásluhu má každý. Od Mečiara, cez prihlášku do EÚ, ktorú podalo HZDS, cez Dzurindovu vládu, za ktorej sme sa do únie dostali, až po túto vládu,“ myslí si podpredseda HZDS Milan Urbáni. Pri oslavách by preto mali byť všetci, povedal.
Rovnaký názor má predseda SNS Ján Slota. „Politické snaženie si nikto nemôže uzurpovať. Je to snaženie nás všetkých od roku 1989.“ Podľa predsedu SNS by to preto mohli osláviť všetky strany a nemali by preto medzi sebou súťažiť.
„Politické rozhodnutie, či sa to niekomu páči, alebo nie, padlo počas predchádzajúcich dvoch vlád,“ myslí si predseda KDH Pavol Hrušovský. Je prekvapený, že si túto vec, „prisvojila táto vládna koalícia, v ktorej minimálne jedna strana bola dôvodom, že Slovensko bolo ako krajina neakceptovaným partnerom.“
„Bez zmien, ktoré sa udiali v roku 1998, by sme nemohli ani snívať o Schengene,“ povedal podpredseda SMK Gyula Bárdos. Poslanec si myslí, že by takúto vec mohlo osláviť viac politických garnitúr. „Na Slovensku každý zabudol, čo bolo včera.“
Dzurinda: Je to Ficova vec
Na oslavách na hraniciach nebude ani expremiér Mikuláš Dzurinda. „Začiatok cesty treba vidieť v jesenných voľbách v roku 1998,“ povedal predseda SDKÚ. „Ja sa necítim byť ani dotknutý, ani to nevnímam precitlivelo,“ povedal k oslavám vstupu.
VIDEO: Kto má zásluhy za pád opony?
Kto chcel, mal prísť
„Špeciálne pozvania sme nerobili pre nikoho. Bolo to pomerne voľné a každý, kto má chuť prísť, je pozvaný,“ povedal Kaliňák. Nepozvali ani prezidenta, ten prišiel sám po tom, ako si zmenil program.
Oslavy konca hraničných kontrol organizovalo portugalské predsedníctvo EÚ, pílenie závor medzi Slovenskom a Rakúskom si dohodol Fico s rakúskym kancelárom Alfredom Gusanbauerom, povedal Kaliňák.
Autor: Text, video: Miroslav Kern