Pred piatimi dňami obesili radikáli z islamského hnutia Taliban v južnej afganskej provincii Kandahár Abdula Rahmana za špionáž pre Američanov. Šibenicu upevnili na dverách jeho domu. Popravy špiónov vrátane detí a žien sú najnovšou módou afganských talibov.
Za posledných šesť mesiacov takto potrestali 60 obyvateľov krajiny. Stále častejšie niekoho ulovia a vzápätí obvinia zo spolupráce s okupantmi či vládou prezidenta Hamida Karzája. Potom si usporiadajú drastické divadlo. Buď obeť zastrelia, alebo obesia. Občas jej odrežú hlavu a niekde ju nechajú pohodenú na výstrahu ostatným. V novembri dokonca v provincii Uruzgan popravili päť afganských policajtov tak, že im odrezali ruky a nohy a obesili na strom.
Krvavá zima v Afganistane
Analytici tvrdia, že tá krutosť je agóniou, poslednými záchvevmi kedysi mocného hnutia, ktoré ovládalo ešte pred šiestimi rokmi 98 percent hornatej krajiny. Talibovia zase vyhlásili, že Američanov v Afganistane čaká „krvavá zima“. Pravda je zrejme uprostred.
Tesne pred popravou Abdula Rahmana bombardovalo letectvo NATO oblasti, kde sa skrývajú ozbrojené oddiely talibov. Údajne pri nálete zahynuli ich traja významní poľní velitelia. Obyvatelia sa však zase sťažujú, že spolu s nimi boli zabití civilisti vrátane žien a detí. Situácia sa opakuje donekonečna.
Koalícia vedená Američanmi a podporovaná chatrnou afganskou armádou bombarduje miesta, kde tuší tábory talibov, a zasiahne i civilné ciele, pretože tábory talibov sú najčastejšie priamo v dedinách. Problémom vojny proti talibom je, že ich stále časť obyvateľstva podporuje. Respektíve ich s členmi Talibanu spájajú príbuzenské či rodové vzťahy. Zložitosť situácie vyjadruje i rozpoltenosť Američanmi podporovaného afganského prezidenta. Karzaí včera varoval NATO pred ďalšími náletmi, pri ktorých umierajú civilisti a doslova požiadal velenie aliancie, aby „bombardovalo talibov i v susedných krajinách“. Na druhej strane žiada Washington o ďalšiu vojenskú i materiálnu pomoc. „Afganistan nie je základňou terorizmu, ale jeho obeťou,“ tvrdí.
Návrat talibanských lídrov
Nedávno Kábul i NATO priznali, že časti krajiny sú opäť v rukách talibov. Jej hlavné centrum, mesto Musa Kalu v provincii Hilmand, obsadili spojenci len minulý týždeň. Talibovia po tejto porážke upúšťajú od frontového vedenia boja a nahrádzajú ho terorizmom.
To sa im môže stať osudným. I keď Spojené štáty a ich spojenci robia možstvo chýb a obľube sa medzi Afgancami netešia, pokiaľ budú talibovia pokračovať v popravách, môže to byť ich koniec. Nie bombardovanie, ale odpor miestneho obyvateľstva ich privedie k porážke. Rozhodujúca nebude vojenská sila, ale to, pre koho sa rozhodnú sami obyvatelia Afganistanu.