BRATISLAVA. Ministerstvo financií nebude meniť predpisy a neumožní ľuďom vymeniť staré kolky za nové, ak im náhodou zvýšili. A to ani potom, čo sa v reakcii na článok v denníku SME zo stredy ukázalo, že ľudí, ktorí majú staré kolky a nestihnú ich použiť, je stále dosť.
Staré kolky sa môžu používať do konca tohto roka. Od januára platia nové. Ak ich nestihnú použiť napríklad v katastri, obchodnom registri alebo pri zmene občianskeho preukazu, majú smolu. Kolkové známky im prepadnú. Súčasná vyhláška ľuďom neumožňuje vymeniť staré kolky za nové, ak náhodou nejaké mali v zásobe.
„Žiadame vás, aby ste sa so žiadosťou o odpoveď obrátili na hovorcu ministerstva financií,“ odkázal cez tlačový odbor premiér Robert Fico, keď sa ho SME pýtalo, či nechce zasiahnuť a pomôcť ľuďom, aby neprišli o peniaze, ktoré majú v starých kolkoch.
Nič sa meniť nebude
„Neplánujeme zmeniť vyhlášku, pretože ľudia mali dostatok času, aby sa starých kolkov mohli pri rôznych správnych alebo súdnych úkonoch zbaviť,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál na otázku, či rezort nechce vyjsť ľuďom v ústrety.
Nové kolky platia od mája súbežne so starými. „Je neštandardné, aby sa občan predzásoboval kolkami, keď nikdy doteraz nenastala situácia, že by v predaji bol nedostatok kolkov,“ reagoval Šmál.
Právnik Milan Galanda povedal, že štát takýmto postupom získava „neoprávnený majetkový prospech a zisk, ktorý mu nepatrí“. Hovorí, že je jedno, či má človek doma jeden, dva alebo viac kolkov. „Slušný štát by sa takto správať nemal. Mal by si vážiť svojich občanov. Je jedno, či majú doma jeden, dva kolky alebo viacej.“
Poškodiť a vrátiť
Ľuďom, ktorým z rôznych príčin predsa len kolky zvýšili, nezostáva nič iné, iba ich poškodiť a priniesť na poštu. Tam im ich vymenia za nové. „Poškodený kolok starého typu, platný do 31. decembra 2007, môže zákazník vymeniť na ktorejkoľvek pošte,“ povedala hovorkyňa Slovenskej pošty Andrea Pivarčiová.
Za výmenu poškodeného kolku musia ich majitelia zaplatiť 10-percentnú pokutu. Ak niekto napríklad mení 1000-korunový kolok, pošte pri výmene zaplatí sto korún. Ešte v stredu však Slovenská pošta tvrdila, že SME si zle vysvetlilo jej stanovisko, keď napísalo, že jedinou reálnou možnosťou, ako získať nový kolok za starý, je poškodiť ho a nechať si ho vymeniť.
Slovenská pošta najprv žiadala opravu, lebo výmena pri poškodení sa vraj mala týkať iba nových kolkov. Neskôr jej pracovníci priznali, že sa mýlia oni a občanom, ktorí o výmenu žiadali, mali vyhovieť.
Pracovníčka pošty: Noviny toho popíšu
Potom ako denník SME v stredu zverejnil, že jedinou reálnou možnosťou, ako sa zbaviť starých kolkových známok, je poškodiť ich, lebo inak ich nevymenia, zažili niektoré pošty inváziu klientov.
Ľudia sa však na poštách nestretli vždy s pozitívnou odozvou. Poškodené kolky im vymeniť nechceli. Jánovi H. z bratislavskej Petržalky zostal kolok spred roka. Keďže ho nemal ako minúť, rozhodol sa ho v stredu ako poškodený vymeniť za nový. Na pošte od neho najprv chceli potvrdenku o kúpe kolku, aby mu vzápätí povedali, že aj tak mu ho nevymenia. Pracovníčka ho poslala za vedúcou pošty s tým, že nepochodí ani u nej. Mala pravdu, nepochodil. Vedúca mu povedala, že v novinách sa toho už popísalo všeličo a to, čo denník SME uviedol, nie je pravda. „Kolok vám nevymeníme,“ znela rezolútna reakcia vedúcej pošty.
SME sa pokúsilo overiť, či ešte stále staré kolky nevymieňajú. Na rozdiel od stredy včera už pošty nekládli odpor. V miestnosti oddelenej od bežných klientských priestorov nám staré natrhnuté kolky v hodnote 350 korún bez problémov vymenili. Bolo na to treba napísať žiadosť s podpisom a adresou. Pošta sa na „kolkových“ zmenárov už pripravila. „Včera poobede som si to zistila, keď som už dvoch ľudí poslala preč. Nám doteraz hovorili, že sa to nesmie. Teraz však už vieme, že môžeme vymeniť staré kolky, ale len ak sú poškodené,“ povedala nám zamestnankyňa pošty a natrhla nám kolky ešte viac, ako sme ich mali. „Aby neboli pochybnosti.“
Skúsili sme to aj na Hlavnej pošte v Bratislave. Tam to išlo hladko. Pracovníčka za prepážkou podľa reakcie zjavne nevybavovala prvú žiadosť o výmenu starých poškodených kolkov. „Tu máte papier, napíšte žiadosť, adresu, podpíšte sa a nalepte poškodený kolok.“ Dozvedeli sme sa od nej, že ľudia začali so starými roztrhnutými kolkami prichádzať potom, ako sa to dočítali v našich novinách. Za dva dni ich bolo okolo sto.