Ekonomika 2007/2008
Miroslav Gazdík, Konfederácia odborových zväzov, prezident
Ktorý krok vlády v tomto roku pomohol slovenskej ekonomike najviac?
Bol to najmä sústavný tlak na monopolných dodávateľov plynu, elektriny a najmä benzínu a nafty. Ak by tento tlak nebol, zvýšené ceny by sa premietli do celého výrobného reťazca, potom do sféry obchodu a služieb a následne do spotreby obyvateľstva. Veď nie náhodou majú v spotrebnom koši pri výpočte inflácie práve energie takú veľkú váhu. Ako ilustračný príklad nám môže poslúžiť vývoj ceny ropy na svetových trhoch a ceny jej produktov na domácom trhu v porovnaní s vlaňajším rokom.
Ktorý krok vlády v tomto roku poškodil slovenskej ekonomike najviac?
Ani po dlhšom premýšľaní sme nedokázali identifikovať taký konkrétny krok, ktorý by vyslovene poškodil slovenskému hospodárstvu.
Čo by ste odporučili vláde na budúci rok urobiť, aby pomohla slovenskej ekonomike?
Aby dôsledne pokračovala v budovaní infraštruktúry. Aby sa nedala odradiť rôznymi kuvičími hlasmi v súvislosti s PPP projektmi a budovaním diaľnic. Pre nás je to veľmi dôležité najmä z hľadiska ceny práce. Tam, kam príde diaľnica, príde aj investor a s ním následne prídu aj zvýšené mzdy v celom danom regióne. Ale dôležité je to pre nás aj z hľadiska mobility pracovnej sily, aby ľudia mohli za prácou na väčšiu vzdialenosť lacnejšie či pohodlnejšie cestovať.
Získa podľa vás Slovensko na budúci rok súhlas na prijatie eura?
Som presvedčený, že áno. Tu by som rád pripomenul stanovisko Predstavenstva KOZ SR, ktoré sme prijali tesne po parlamentných voľbách. V ňom sme vyzvali ku konštituovaniu takej vlády, ktorá by v záujme trvalo udržateľného hospodárskeho rozvoja plne rešpektovala maastrichtské kritériá. Ešte by som pripomenul, že odbory vždy rešpektovali i rešpektujú ekonomické kritérium určitého predstihu produktivity práce pred vývojom miezd.