BRATISLAVA. Väčšia voľnosť pri vzdelávaní, menej učiva a menej žiakov v triedach by malo od budúceho septembra čakať žiakov v školách, taká je predstava ministra školstva Jána Mikolaja, ktorý včera predstavil svoj reformný školský zákon.
Video - Martin Fronc: Minister Mikolaj pracuje len na 12,5 percenta
Autor: Silvia Pňačková
Minister počíta s tým, že parlament by ho mal schváliť v máji. Do septembra by tak ostali len štyri mesiace, počas ktorých by sa mali na avizované zmeny pripraviť. V rámci nich sú však aj letné prázdniny.
Školy si určia, čo budú učiť
Základnou zmenou je prístup štátu k vzdelávaniu. Žiaci sa totiž budú učiť podľa štátneho a školského vzdelávacieho programu. Štátny program určí základ povinných vedomostí. Zvyšok si určia školy v tzv. školskom programe. Ten bude znamenať istú pridanú hodnotu a na základe týchto programov by sa školy mali od seba líšiť. Mali by zodpovedať požiadavkám žiakov.
Mikolaj si uvedomuje, že nie všetky školy budú schopné pripraviť sa na nový systém vyučovania. Ministerstvo teda pripraví jeden vzor školského programu. Spočiatku sa zrejme školy budú riadiť len ním.
Zmeny sa robia prirýchlo
Z veľkých zmien sa môžu stať len formálne, upozornil riaditeľ bratislavského Gymnázia Ivana Horvátha Augustín Šutta. Chybou vraj je, že reforma sa robí prirýchlo. Bojí sa, že zmeny nie sú dostatočne prediskutované, a myslí si, že by sa malo ešte rok počkať.
Šutta hovorí, že učitelia sa so všetkým budú oboznamovať za behu. „Učiteľ bude zneistený a zneistený učiteľ nie je ten správny učiteľ.“
Mikolaj povedal, že s uplatňovaním zákona sa nezačne naraz vo všetkých ročníkoch. Zrejme sa najskôr dotkne len prvého stupňa základných škôl, pre ktoré ministerstvo stihne odobriť štátny vzdelávací program.
„Čo sa nám podarí pripraviť pre druhý stupeň, uvidíme.“
Aj samotní tvorcovia reformy priznávajú, že práve tvorba štátneho vzdelávacieho programu je problém. Mal by totiž obsah súčasného učiva zredukovať.
„Žiaden učiteľ nechce urobiť vo svojom programe ústupky, chceme dať deťom všetko,“ myslí si Jana Čellárová, riaditeľka školy v Žiline.
Reforma narazí na peniaze
Video: Prostriedky z rozpočtu nebudú na reformu školstva stačiť
Autor: Silvia Pňačková
Mikolaj počíta s tým, že kým sa začne reforma uplatňovať naplno v praxi, potrvá to 20 až 30 rokov. A vyžiada si milióny korún. Pri jej financovaní sa spolieha najmä na európske fondy. Hovorí, že jej naštartovanie štát zaplatí z rozpočtu a potom „máme otvorený účet z eurofondov“.
Práve financovanie reformy je podľa exministra školstva Martina Fronca najväčším problémom Mikolajovho návrhu. Obáva sa, že práve pre chýbajúce peniaze sa mu nepodarí reformu presadiť do praxe.
Nový zákon dostanú i učitelia
Minister myslel pri zmenách aj na pedagógov.
Školská reforma sa dotkne aj učiteľov. Ich postavenie navrhol minister upraviť v novom zákone.
Počíta napríklad s dvomi atestáciami pedagógov, podľa čoho budú postupovať v kariére. Od kariérneho rastu sa pritom bude odvíjať aj ich plat.
Minister si tiež predstavuje zvláštnu starostlivosť o učiteľov. Budú chodiť na rekondičné pobyty, zaočkujú ich proti chrípke aj hepatitíde zdarma. Mali by tiež dostávať príplatky k nemocenskému.
Na agresivitu žiakov by ich mali prirpaviť v psychologických poradniach a pomocou špeciálnych tréningov.
(vev)
Čo prinesie reforma
školy môžu tiež určiť, ako a čo budú učiť, základ vedomostí zadá štát, dôraz sa bude klásť na cudzie jazyky
zníži sa počet žiakov v triedach
zmení sa testovanie, Monitor 9 sa bude viac podobať testom PISA (dôraz sa kladie na to, ako žiaci vedia využiť získané vedomosti)
obmedzí sa vznik osemročných gymnázií
učiť dieťa doma (domáca škola) budú môcť len pedagogicky vzdelaní rodičia
pre sprehľadnenie financovania škôl sa zavedie register žiakov
štátna inšpekcia získa viac kompetencií