Nová východná opona. Je železná?

S novým vybavením a trojnásobným počtom stráží oproti roku 2004 chce Slovensko ochrániť nové vonkajšie hranice schengenského priestoru.

Vybavenie polície je špičkové.Vybavenie polície je špičkové. (Zdroj: ČTK, AUTOR)

Nad dedinou Petrovce delí Slovensko od Ukrajiny len úzky priestor bez stromov uprostred hustého a tichého lesa. Odtiaľ až po hrebene Polonín na severe sa zelená hranica ťahá asi 60 kilometrov najdrsnejším terénom na novej východnej hranici Európy.

VIDEO - Policajné zábery nelegálnych prechodov cez hranicu

Takým nehostinným, že na niektorých miestach slovenská hraničná polícia považuje za nemožné hliadkovať, hoci má nové snežné skútre, terénne motocykle či štvorkolky. Terén je tam taký, že pevné kamery a detektory pohybu na rozdiel od južnejšej časti hranice ani nenamontovali. Keby nelegálny utečenec hľadal miesto, kade sa dostať do Európskej únie, bolo by to tu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Vo dne sa skrývajú v lese a v noci prechádzajú hranice. Využívajú svetlá z dediny na navigáciu,“ hovorí Ján Ivaniš, šéf hraničnej polície v Petrovciach. Dych sa mu zráža do mrznúcich kúdolov pod hrozivými stromami, lemujúcimi hranicu na ukrajinskej strane. „V zime je ľahšie vystopovať ich, lebo zanechávajú stopy v snehu, ale v lete je les veľmi hustý.“

Napriek tomu počet nelegálnych utečencov, ktorých chytili na slovensko-ukrajinskej hranici, za posledných päť rokov stále klesá - z takmer 5500 na 1600. Polícia tvrdí, že dnes zadrží 90 percent migrantov, ktorí nezákonne prekračujú hranice. „Väčšinu z nich chytíme,“ tvrdí Ivaniš. „Môže to trvať 10 minút aj 24 hodín od narušenia hranice, ale napokon ich máme.“

Nové hračky

Miroslav Uchnár vodí posledných niekoľko týždňov skupiny novinárov po prístreškoch, ktoré patria k novej stanici hraničnej polície v Sobranciach. Spokojnosť s moderným technologickým vybavením jednotky neskrýva.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí o všetkom - o džípoch Mercedes G farby kaki, snežných skútroch, malých terénnych motocykloch a štvorkolkách, nákladiaku s infračervenými kamerami, a detektoroch pohybu a kamerách.

Reportérov berie do riadiaceho centra stanice, kde policajti sledujú desiatky obrazoviek, na ktorých bežia živé zábery z vyše 200 pevných kamier, ktoré strážia 34 kilometrov hraníc južne od priechodu Vyšné Nemecké.

Deväť krajín, ktoré dnes vstupujú do schengenského priestoru, muselo s jeho starými členmi dohadovať zložité kompromisy medzi voľným pohybom a bezpečnosťou obyvateľov. Sľub štátov ako Slovensko, že zastavia prílev ilegálnych utečencov cez svoje východné hranice, je „ziskom“ zvyšku Európy.

„Oproti situácii spred piatich rokov máme veľmi sofistikovaný systém kamerových reťazí, ktoré 24 hodín denne monitorujú štátnu hranicu,“ povie Uchnár. „Máme tiež skoro trojnásobne viac policajtov ako v roku 2004, a nesmierne sme posilnili techniku.“

SkryťVypnúť reklamu

Nová technológia stála asi 50 miliónov eur, ale aj vďaka nej je prítomnosť polície citeľná, čo miestni vítajú. Každú noc hliadkuje na hraniciach 50 až 60 príslušníkov, niektorí motorizovaní, iní pešo so psami.

„Schengen je veľký prínos pre naše obce, lebo so zvýšením policajných hliadok sa všeobecne znížil počet vlámaní, drobných krádeží a iných priestupkov,“ hovorí starostka obce Ubľa Nadežda Sirková. „Cez deň chodia priebežne, a celú noc počujeme z kopca ich snežné skútre.“

„Nedá sa to porovnať,“ súhlasí starosta hraničnej dediny Veľké Slemence Ľudovít Tóth. „V 90. rokoch tu mali možno osem alebo deväť ľudí a hliadkovali pešo. Teraz ich je 30 a jazdia na mercedesoch.“


Pašovanie nezastavia

Málokto na východe verí, že rovnaký úspech možno dosiahnuť aj pri pašerákoch cigariet, alkoholu a motorových palív.

SkryťVypnúť reklamu

„Schengen iba málo zmení nelegálny obchod, lebo pašeráci spolupracujú s colníkmi, a tí istí ľudia budú pracovať na hraniciach aj po 21. decembri,“ hovorí člen pašeráckej komunity z Veľkých Slemeniec. „Mimoriadne kontroly možno chytia o dačo viac nákladu, ale točia sa v tom také peniaze, že sa to stále oplatí.“

Benzín stojí na Ukrajine 19 korún, kým na Slovensku 40, kartón cigariet 60 korún oproti 350 a fľaša vodky 60 korún v porovnaní so 150. Tí, ktorí privážajú len povolené množstvá cigariet a alkoholu, môžu získať 800 až 1000 korún navyše za mesiac.

„Kým bude rozdiel v cenách na Ukrajine oproti nám alebo oproti Európskej únii, určite bude,“ hovorí o pašeráctve šéf zmeny pohraničných stráží vo Vyšnom Nemeckom.

Medzinárodný monitorovací projekt na hraniciach z novembra však ukázal, že rozdiel v cenách je len časťou problému. Pašeráctvu tiež pomáha korupcia v polícii a medzi colníkmi. „Hoci sa situácia pomaly zlepšuje, na hraničných priechodoch pretrváva korupcia,“ píšu autori. „Má to rôzne formy, od drobných úplatkov za obiehanie v rade, cez drobné úplatky za pašovanie citlivých komodít ako napríklad cigarety a benzín, až po oveľa sofistikovanejšie a organizované spôsoby nelegálnej činnosti a s ňou spojenej korupcie.“

SkryťVypnúť reklamu

Šéf zmeny vo Vyšnom Nemeckom povedal, že niektorých jeho kolegov v minulosti obvinili z pomáhania pašeráctvu, ale dnes sú vraj interné kontroly už prísne. „Pred dvoma rokmi nejakých ľudí zobrali zo služby a obvinili ich. Je to v štádiu vyšetrovania, ale boli prepustení zo služby. Čo sa týka colníkov, takisto majú svoje neresti, prepustili aj ľudí, ktorí robili na tomto priechode.“


Európa cigarety prepáči

Ak bude hranica nepriechodná pre migrantov, Európa napokon možno bude ochotná tolerovať isté množstvo pašovaných cigariet. „Európa sa prevažne bojí nelegálnej migrácie a terorizmu, a tlak na slovensko-ukrajinskej hranici je od zavedenia schengenských kontrol rozhodne nižší,“ hovorí Vladimír Benč, výskumník Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. „Trend pašovania cigariet a alkoholu je negatívny, ale Európa to berie skôr ako miestny problém. Slovensko okráda o dane, ale zvyšok kontinentu neovplyvňuje.“

SkryťVypnúť reklamu

Martina Kereková, hovorkyňa generálneho riaditeľa Colného riaditeľstva, povedala že ľudia, ktorí bývajú blízko hranice, už nebudú môcť kupovať cigarety na Ukrajine a predávať ich na Slovensku. „Od 1. januára 2008 novela colného zákona upraví limit na dovoz cigariet pre ľudí, ktorí majú trvalý pobyt v pohraničnom pásme, teda vo vzdialenosti 15 km od colnej hranice. Pre tieto skupiny obyvateľov platí dovozný limit 20 kusov cigariet na jednu cestu, najviac však 200 kusov za kalendárny mesiac. V iných prípadoch platí všeobecný dovozný limit (200 kusov cigariet).“

„Situácia na hranici je už úplne iná, ako bola,“ povedal Marek Arpáč, zástupca riaditeľa v Petrovciach, túrujúc štvorkolku predtým ako vyrazil na ďalšiu túru po hranici.

„Myslím, že to už máme pod kontrolou.“

SkryťVypnúť reklamu

Zadržaní ľudia

Počet ľudí, ktorí nelegálne prekročili hranicu s Ukrajinou.

2003 5 468
2004 3 352
2005 2 554
2006 2 308
2007 1 569*

* Do 15.12.2007.


Zdroj: Riaditeľstvo hraničnej polície Sobrance.

Zábery kamerového systému

Väčšinu chytíme. Môže to trvať aj 24 hodín, ale napokon ich máme.

Ivan Janiš, šéf hraničnej polície v Petrovciach

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu