Internet je pre dnešné deti veľkou pomocou, ale ukazuje sa, že niekedy môže byť nebezpečný. Akú úlohu by pri ňom mal zohrávať rodič?
"Na internete sa deti dostávajú k zdroju informácií, ktoré im pomáhajú pri štúdiu aj zábave. Ale zároveň sa na ňom môžu stretnúť aj s informáciami, ktoré môžu byť pre ne istým spôsobom škodlivé, nebezpečné. Ak nie sú v tomto smere poučené, môžu sa dostať k informáciám, ktoré nevedia správne vyhodnotiť, ktoré môže niekto zneužiť, vylákať od nich údaje alebo ich zatiahnuť do nevhodnej komunikácie. Rodič by mal vedieť, čo dieťa na internete robí, na aké stránky chodí, a mal by ho poučiť, na aké stránky nie je vhodné chodiť a prečo."
Od akého veku je vôbec vhodné, aby sa dieťa zoznamovalo s internetom?
"Spodnú hranicu by som nedávala nejako vysoko. Už štvorročné až šesťročné deti by sa mohli s počítačom a internetom pod vedením rodičov zoznámiť. Ale takto malé dieťa by nemalo byť na internete samo."
Ako často by predškoláci zo začiatku mali tráviť čas pri počítači?
"Iba príležitostne. Napríklad vtedy, keď si potrebujú overiť, ako je otvorené klzisko, kde hrajú aký film či divadlo. Dvadsať minút alebo polhodinka denne bohato stačí."
A čo väčšie deti, ktoré už vedia čítať?
"Od takých deviatich desiatich rokov, keď už dokážu niektoré situácie kriticky zvážiť, by mohli byť na internete aj samy. Ale nemalo by to byť viac ako hodinku denne."
Niektoré deti však internetu úplne prepadli a trávia pri ňom neúmerne veľa času.
"Toto je jedno z nebezpečí internetu. Dieťa by totiž to, čo zažíva na internete, malo prežívať aj inde. Vonku, s kamarátmi, s rodinou."
Veľa detí si internet spája predovšetkým s hrami, a čím sú bojovnejšie, tým je to pre ne zaujímavejšie. Mal by ich rodič limitovať?"
"Áno, rodič by mal určiť limit hier. Tie hry sú totiž také, že dieťa do deja vťahujú. Niektoré by dokonca ani nemali hrať. Nezdá sa mi však správne len tak deti od hier odstaviť alebo im ich zobrať. Rodič by im mal ponúknuť adekvátnu náhradu."
A ako?
"Spýtať sa ich, čo im tá hra dáva, prečo ich baví, čo tam prežívajú. Potom by mal rodič spolu s dieťaťom hľadať spôsob, kde a ako by to isté mohlo zažiť inde. Napríklad v nejakom bojovom športe."
Teda rodič by hry nemal zakazovať?
"Nezakazovať, ale ponúknuť alternatívu."
A čo také obľúbené chatovanie?
"Kedysi mamy deťom kládli na srdce, nebav sa na ulici s cudzími ľuďmi, nič si od nich neber. Dnes ich musia upozorňovať, aby s hocikým nechatovali, aby sa na internete nedávali do reči s niekým, kto vôbec nemusí byť tým, za koho sa vydáva. Mali by ich poučiť, aby pri komunikácii nezverejňovali svoje osobné údaje a pri takých otázkach hneď komunikáciu ukončili."
Mal by rodič deťom kontrolovať mailovú schránku s poštou?
"Deti majú právo na súkromie, preto by im rodič nemal čítať mailovú poštu. Môže im však povedať, že ak by dostali mail, z ktorého by mali zmiešané pocity, môžu sa mu zdôveriť, aby im povedal svoj názor. Ak je medzi rodičmi a deťmi dobrá komunikácia, nemal by tu vzniknúť problém."
Stretli ste sa s deťmi závislými od internetu?
"S úplne malými deťmi ešte nie, skôr s takými, ktoré boli závislé od počítačových hier. Išlo o deti, ktoré z rôznych príčin nemali od rodičov vytvorenú alternatívu."
(or)