1. Ktorý krok vlády v tomto roku pomohol slovenskej ekonomike najviac?
2. Ktorý krok vlády v tomto roku poškodil slovenskej ekonomike najviac?
3. Čo by ste odporučili vláde na budúci rok urobiť, aby pomohla slovenskej ekonomike?
4. Získa podľa vás Slovensko na budúci rok súhlas na prijatie eura?
Elena Kohútiková, VÚB banka, členka predstavenstva
1. To, že sa vláda stotožnila so stratégiou prijatia eura na Slovensku a racionálne sa správala v oblasti verejných financií a mzdovej politiky.
Oceňujem tiež to, že sme boli schopní vstúpiť do Schengenského priestoru spolu s ostatnými krajinami.
2. Zmeny, ktoré nastali v oblasti fungovania zdravotných poisťovní a spochybnenie druhého piliera dôchodkovej reformy spolu s prirovnaním dôchodkových správcovských spoločností k nebankovým subjektom. Oba tieto kroky zneisťujú podmienky na investovanie u nás.
3. Vzhľadom na vysoký rast ekonomiky opatrne sa správať v oblasti výdavkov verejných financií, orientovať ich nie na spotrebu, ale na investície, či už do infraštruktúry, ale najmä do vzdelávania a nepodporovať tak domáci dopyt vytváraný podmienkami ekonomiky a infláciu. Zároveň by som odporučila stabilizovať prostredie pre investorov a minimalizovať zásahy do legislatívnych podmienok na podnikanie.
4. Som presvedčená, že áno. Samozrejme, v súčasnosti nás trochu „straší" inflácia, ale verím, že dokážeme správnou kombináciou fiskálnej a dôchodkovej politiky zabrániť neúmerným inflačným tlakom.
Eugen Jurzyca, Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy, riaditeľ
1. Nerušenie reforiem a podpora vstupu do eurozóny.
2. Neriešenie problémov podnikateľského prostredia, ako zlá vymožiteľnosť práva, nízka efektívnosť daňového a odvodového systému, korupcia, byrokracia, slabé školstvo.
3. Pripraviť si predvolebný program založený nielen na sľubovaní výsledkov, ale aj ciest, ako sa k nim dostať. Okrem snahy o prechod na euro totiž nepredpokladám, že by vláda urobila do volieb ďalší užitočný a súčasne nepopulárny krok.
Populárne a neužitočné kroky neodporučím, populárne a užitočné kroky sa už minuli.
4. Skôr áno. Premiér prestal v ostatnom čase súhlasu brániť náznakmi, že po vstupe do eurozóny budú naše verejné financie štedrejšie. Myslím, že Brusel vláde uverí, že predvolebný rozpočet bude oveľa úspornejší než budúcoročný.
(r)