Peter Milčák alias Modrý Peter sa zapísal do povedomia ctiteľov literatúry ako básnik, prekladateľ, editor, vydavateľ a literárny vedec mnohými úspešnými výsledkami tejto svojej všestrannej činnosti na Slovensku, v Kanade a v Poľsku.
Ako lektor pôsobiaci na varšavskej univerzite vo veľkej miere sprostredkúva poľským slovakistom to dobré, čo vzniklo a vzniká v slovenskej literatúre. Dôkazom je napríklad Antológia súčasnej slovenskej poézie (2006) a najnovšie Antológia súčasnej slovenskej prózy.
Obidve publikácie predstavujú svojou formou a zameraním priam blížence, v nemalej miere pri nich zaujme dizajn a ilustrácia (Jakub Milčák), o oboch sa dá povedať, že sú istým spôsobom slovensko-poľské, a tým všetkým na seba nadväzujú.
Každá antológia sa usiluje o objektívnosť pohľadu, no nikdy sa jej nevyhne aj istá miera subjektivity, ktorú do nej vnáša editor. Peter Milčák napísal k štrnástim textom súčasných slovenských prozaikov, prítomných v antológii, i anotácie (týkajú sa najmä biografických a bibliografických údajov) a pre antológie neodmysliteľný sprievodný text (v tomto prípade úvod).
Editor publikácie zdôrazňuje, že ide o autorov narodených po roku 1950, ale z ich tvorby vyberá to, čo vzniklo až po roku 1990, teda v nových podmienkach, ktoré vniesli „do tvorivého priestoru tematické i výrazové oslobodenie, svoju úlohu však od druhej polovice deväťdesiatych rokov zohrávali aj mimoliterárne impulzy, ktoré sa pri obhliadnutí späť ukazujú ako dôležité“.
V týchto súvislostiach pripomína, že predstavovanej generácii autorov v nemalej miere pomohla súťaž Poviedka, ktorá od roku 1996 ponúka víťazom vydať svoju knihu, ale i jeden ročník (2006) súbehu Román. Pri obidvoch meraniach umeleckých hodnôt zohral (prirodzene, okrem talentu autorov) veľkú úlohu Koloman Kertész Bagala, najkvalitnejší a najproduktívnejší vydavateľ pôvodnej slovenskej prózy. Pre zaujímavosť: zo štrnástich prozaikov antológie je trinásť „odchovancov“ a autorov Bagalovho vydavateľstva L.C.A. Editor Peter Milčák neopomenul ani cenu Anasoft litera.
Nepochybne sa mnohým respondentom tejto antológie bude zdať, že Milčákov výber je nedostačujúci, voči niektorým nespravodlivý, ba priam málo objektívny. Editor však píše: „Jej zostava ponúka rozličné autorské poetiky i videnia sveta, predstavuje relevantných prozaikov z generačne a publikačne vymedzeného obdobia, a to bez ambície pokryť ho celkom vyčerpávajúco.“
Kto sú tí štrnásti, pri prózach ktorých Milčák dúfa, že sa stanú vzrušujúcim čítaním a poskytnú informáciu o situácii slovenskej prózy, čitateľ zistí aspoň z obsahu 140-stranovej publikácie.
A takisto posúdi, či mal editor pri výbere textov, určených predovšetkým študentom zahraničných univerzít, šťastnú ruku.
Antológia súčasnej slovenskej prózy (stredná a mladá generácia po roku 1990). Editor Peter Milčák.
Uniwersytet warszawski, Varšava 2007.
Autor: Gabriela Rakúsová Autorka je literárna kritička