orú som ju predal, alebo len z rozdielu? Ako to bude s daňovým priznaním?
Rudolf
Daň z príjmu nebudete platiť z celej sumy, za ktorú ste pozemok predali, ale len, tak ako spomínate zo zisku, teda z rozdielu medzi cenou, za ktorú ste sám pozemok kúpili a cenou, za ktorému ste ho predali ďalšiemu vlastníkovi. Ak by váš príjem z predaja pozemku nepresiahol sumu 47 808 korún, neboli by ste povinný podať daňové priznanie vôbec.
Podľa § 32 zákona o dani z príjmov totiž povinnosť podať daňové priznanie má daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce päťdesiat percent nezdaniteľnej časti základu dane (pre rok 2007 je to 47 808 Sk). Do tejto sumy sa však zahŕňajú všetky príjmy, ktoré budete mať v roku 2007 (teda napríklad príjmy z podnikania, z prenájmu a iné, ak také máte, avšak okrem dôchodku). Ak príjem z predaja bude vyšší ako uvedených 47 808 korún, budete povinný podať daňové priznanie a dosiahnutý príjem uvediete do daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby.
Podľa zákona o dani z príjmov zaradíte príjem z predaja nehnuteľnosti medzi ostatné príjmy. Príjem zahrniete do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom ste ho prijali, teda v roku 2007. Daňové priznanie budete musieť podať do konca marca 2008.
Pripomínam, že poberatelia starobného dôchodku nemajú nárok na zníženie základu dane o nezdaniteľnú sumu 95 616 korún, ako majú iní daňovníci. Ak však váš dôchodok nebude v úhrne vyšší ako 95 616 korún, môžete si znížiť základ dane, avšak len o sumu vo výške rozdielu medzi sumou 95 616 a sumou vám vyplateného dôchodku v roku 2007.
Dagmar Bednáriková,
daňová poradkyňa
Máte problém s vybavovaním
dôchodku? Potrebujete inú radu?
Napíšte na adresu:
Petit Press, a. s., redakcia SME,
Nám. SNP 30, 814 64 Bratislava