Hanblivosť je ešte častejšia – okolo 80-90 percent ľudí má niekedy v živote obdobie, keď trpí nadmernou hanblivosťou. V určitom čase má tento problém 30-40 percent populácie.
Sociálna fóbia vzniká obvykle v pubertálnom veku, najčastejšie v medzi štrnástym a dvadsiatym rokom života, teda v období vývoja, keď sa často stretávame s hanblivosťou. Odštartovať ju môže aj jeden traumatizujúci zážitok v škole.
V puberte majú mladí ľudia bežne strach z oslovenia človekom opačného pohlavia, z prvej schôdzky a podobne. Ten, kto trpí sociálnou fóbiou, sa však nedokáže na tieto situácie adaptovať a jeho hanblivosť sa nezmenšuje.
Naopak, ľudia so sociálnou fóbiou sa týmto situáciám vyhýbajú, takže časom ich vnímajú ešte precitlivelejšie. Inokedy však dochádaza k znovuobjaveniu problémov, ktoré už boli niekedy v živote prekonané.
Sociálna fóbia sa objavuje rovnako často u mužov ako u žien. Nezáleží na inteligencii, vzdelaní, ekonomickom zázemí, ani zamestnaní.
Dokonca aj učiteľ môže mať extrémny strach z rodičovských schôdzok, vedúci podniku zase strach zo schôdzí s podriadenými, lekár z vybavovačiek na úradoch a podobne.(gal)
zdroj: http://socialnifobie.info
Základné rysy sociálnej fóbie
strach zo skúmavých pohľadov iných ľudí v sociálnych situáciách
výrazný a pretrvávajúci strach zo situácií, v ktorých sa môžu objaviť rozpaky alebo poníženie
vyhýbanie sa obávaným situáciám
strach je ochromujíci a vyvoláva výraznú nepohodu