BRATISLAVA. Slovensko v sobotu oficiálne podpísalo prihlášku na budúcoročné 13. letné paralympijské hry v Pekingu (6. – 17. septembra).
Obsadia 10 športov
V Pekingu a Hongkongu (jazdectvo) sa bude bojovať o 479 kolekcií paralympijských medailí v 20 športoch.
Projekt Peking 2008 plánuje obsadiť desať športových odvetví: atletiku, bocciu, cyklistiku, jazdectvo, lukostreľbu, plávanie, stolný tenis, športovú streľbu, tenis na vozíčku a vzpieranie.
Na záverečnú prípravu vytvorí paralympijský výbor podmienky na prípravu pre tri kategórie reprezentantov. V A-kategórii je 15 športovcov, ktorí v priebehu posledných dvoch rokov získali väčšinou medailové umiestenia, v béčku 14 športovcov, ktorí majú možnosť potvrdiť svoju výkonnosť. V C-kategórii dostane príležitosť ďalších 8 športovcov.
V Pekingu by tak malo súťažiť maximálne 37 Slovákov. V Aténach 2004 získali slovenskí paralympionici 12 medailí, v Číne sa uvažuje o reálnom zisku 5 – 11 medailí.
Za zlatú je vypísaná odmena 500tisíc korún, za striebornú 250-tisíc a za bronz 150tisíc korún.
„Budeme sa usilovať, aby sme štátom garantované odmeny zvýšili ešte z vlastných zdrojov,“ informoval Riapoš.
Vedúcim štábu je nový sekretár paralympijského výboru Samuel Roško a olympijským atašé Peter Čaplický, ktorý už 15 rokov žije a pracuje v Číne.
Projekt Vancouver 2010
Odštartovali aj realizáciu projektu účasti na 10. zimných paralympijských hrách vo Vancouveri (12. – 21. marca 2010).
Zo šiestich športov Slovensko obsadí tri: zjazdové a bežecké lyžovanie a hokej na sánkach. Štartovať by malo 24 športovcov.
V hokeji to bude slovenská premiéra. „Od septembra robíme nábor potenciálnych kandidátov na vytvorenie 15-členného družstva, v ktorom môžu byť aj traja zdraví športovci. Pripravené máme minimálne štyri sústredenia v rôznych častiach Slovenska. Aspoň jeden tím by už od budúceho roka hral českú ligu, v ktorej účinkuje sedem družstiev,“ dodal vedúci štábu pre Vancouver Peter Hamaj.
Pomôže sociálny program
Paralympionici nemajú v príprave vytvorené také podmienky ako ich zdraví kolegovia – olympionici, z ktorých viacerí sú zamestnaní v rezortných kluboch Dukla a ŠKP. „Sociálnym programom chceme dosiahnuť ideálny stav, aby reprezentanti mali trvalé zamestnanie zo zdrojov štátneho rozpočtu a z našich vlastných zdrojov,“ vysvetlil Riapoš.
Valné zhromaždenie SPV potvrdilo vo funkciách štatutárne orgány, ktoré boli zvolené 2. apríla 2004. Predsedom zostal Riapoš, členmi exekutívy sú Martin Čapla (letné športy), Peter Matiaško (zimné športy), Pavel Bilík (mládež a rozvoj), Juraj Štefák (lekárska komisia), Josef Mihalco (športovci), Ján Bezecný – kontrolná komisia.
Pamätnou plaketou za dlhoročnú spoluprácu ocenili Antona Gajdoša, autora publikácie Osobnosti slovenského športu 1896 – 2006.