Katarína Vavrová
FO ART, Bratislava 2007.
Na Slovensku je zriedkavé, aby monografie o autoroch vychádzali v relatívne mladom veku, veď Katarína Vavrová iba pred časom prekročila štyridsiatku. „Rozhodnutie dať dohromady monografiu prišlo vo chvíli, keď som sa rozhodla prezentovať niečím trvalejším ako zvyčajným katalógom,“ hovorí Vavrová. Monografia zachytáva obdobie autorkinej tvorby od roku 1987. Autormi sprievodných textov sú Magda Garguláková, Dušan Dušek, Michal Štefl, Mária Horváthová a ďalší. Publikácia vznikala niekoľko mesiacov a prevažná časť z viac ako 300 strán je postavená na kvalitných reprodukciách diel autorky, ktorá je žiačkou Albína Brunovského.
Peter Darovec: Pavel Vilikovský alebo Prepísať sa k citu, prečítať sa k zmyslu
Kalligram, Bratislava 2007.
Kniha je podľa autora viac hľadaním problémov ako ich riešením; viac navrhovaním možností, ako nazerať na Vilikovského texty, ako definitívnym hodnotením jeho tvorby. Autor sa venuje základným problémovým okruhom Vilikovského tvorby, ktoré sa vo variáciách objavujú vo všetkých jeho dielach. Jeho prozaické výkony sú najmä v ostatných rokoch predmetom obsiahlej diskusie, ktorá sa okrem Vilikovského diela týka i podstaty a možností slovenskej literatúry na prelome 20. a 21. storočia.
Drago Jančar: Staviteľ. Mýtus o Daidalovi
Slovart, Bratislava 2007, preklad Svetlana Kmecová.
Kniha známeho slovinského prozaika sa zaoberá témou revolúcie, ktorá požiera vlastné deti. Ide o príbeh staviteľa Pavla, ktorý dostane od novej porevolučnej moci v Juhoslávii úlohu postaviť väzenie – akýsi dom na prevýchovu, polepšovňu, možno labyrint, paradoxne často určený ľuďom, ktorí s Pavlom bojovali za revolúciu. Nakoniec v ňom skončí aj sám, pre svoje presvedčenie a aj preto, že stavba sa umelo urýchľuje a mocní neberú do úvahy možné problémy so statikou. Budova napokon nevydrží. Ústredný motív románu je prepletený príbehmi Pavlových troch lások.