BRUSEL. Európska únia vyšle už čoskoro do Kosova misiu, ktorá bude najväčšou a najdrahšou v histórii dvadsaťsedmičky.
Zhodli sa na tom včera na summite v Bruseli európski lídri. „Našli sme politickú zhodu,“ oznámil francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Civilnú a policajnú misiu, ktorá nahradí súčasnú administratívu OSN, bude tvoriť 1800 ľudí a v budúcom roku bude stáť 150 miliónov eur.
Ďalšie podrobnosti vrátane presného termínu vyslania by mali byť doladené na stretnutí ministrov zahraničia koncom januára či v polovici februára.
Nahnevaní Srbi
Na včerajšie rozhodnutie únie ihneď reagovali Srbi. Bohužiaľ, inak ako Brusel očakával. Podľa Belehradu je vyslanie misie totiž úplne neprijateľné. Ako povedal srbský premiér Vojislav Koštunica, viedlo by to k vzniku „bábkového štátu“ na území Srbska.
Aj keď sa včerajší summit nijako nepretiahol a bol relatívne krátky, rozhodovanie o misii nebolo vôbec jednoduché a viedli sa okolo neho dlhé diskusie.
„Objavili sa právne námietky Holanďanov, ktorí nevideli dostatočný právny podklad na nasadenie EÚ v Kosove,“ povedal český minister zahraničia Karel Schwarzenberg. Táto právna opora však pravdepodobne skoro príde, a to priamo od generálneho tajomníka OSN. Hovorí sa totiž o tom, že práve Pan Ki-mun požiada úniu, aby misiu do provincie vyslala. Pokiaľ ide o spoločný postoj únie k budúcej nezávislosti juhosrbskej provincie, ten včera z Bruselu nezaznel. Jediné, na čom sa európski lídri zhodli, bolo, že „súčasná situácia v Kosove je neudržateľná a že treba „udržať v regióne stabilitu“.
Ústretovosť či podplácanie
Aj preto navrhli, aby sa Srbsku umožnil rýchlejší vstup do únie, ako sa doteraz predpokladalo. „Buď dáme Srbsku pozitívny signál a ponúkneme mu status kandidujúcej krajiny, alebo riskujeme vojnu,“ komentoval to Nicolas Sarkozy.
Pravdou je, že prílišná ústretovosť sa nepáčila najmä Holanďanom, podľa ktorých by mal Belehrad najskôr chytiť Radovana Karadžiča a Ratka Mladiča. Nakoniec sa únia zhodla na formulácii, ktorá vyhovuje všetkým – Srbsku pootvoríme dvere a na vojnových zločincov pritom nezabudneme, hoci to nie je podmienka na členstvo.
Srbský minister zahraničia Vuk Jeremič povedal, že sa Srbi nechcú dať podplatiť.
Buď dáme Srbsku pozitívny signál, alebo riskujeme vojnu.
Nicolas Sarkozy, francúzsky prezident
Autor: Kateřina Šafaříková Tereza Šupová, Lidové noviny