Pracovitosť je považovaná za česť. Potvrdzujú to aj ľudové múdrosti ako "komu sa nelení, tomu sa zelení". Sú však aj ľudia, ktorým sa nelení vôbec, ale ani nezelení, skôr postupne žltne a vädne. Reč je o workoholikoch, ľuďoch závislých od práce. Túto závislosť síce Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ nezapísala do zoznamu chorôb, ale psychiatri k nej pristupujú ako k regulárnej nedrogovej a nealkoholovej závislosti, napríklad ku gamblerstvu. V modernej civilizácii žijú milióny vdov žijúcich mužov. Workoholik vidí len prácu a až za ňou je všetko ostatné. Záľuby, partnerský život, sex a vôbec všetko je až v x-tom pláne, ktorý príde na rad len v tých mimoriadnych chvíľach, keď sa nájde trocha energie. Samozrejme, poznáme aj opačné garde, že muž pracuje "normálne" a workoholikom je žena, ale predsa len častejší je klasický prípad muža.
S laptopom v posteli
"Prvýkrát som si uvedomila, že môj priateľ je závislý od práce, asi pred troma mesiacmi, chodíme spolu asi trištvrte roka," hovorí 28-ročná Silvia. "Nemám ilúzie, že v dnešnom rozlietanom svete by sa mi mal venovať každé popoludnie, veď to poznám, aj ja dosť pracujem, ale ja sa naozaj cítim ako tá minimálne podstatná zložka jeho života. Napriek tomu, že bývame blízko seba, nebol u mňa už dva mesiace - nemá čas." Keď s ním chce Silvia byť, musí ísť k nemu a aj to väčšinou pozerá, ako niečo dokončuje alebo sa na niečo pripravuje. Niekedy výnimočne nepracuje, pretože ho premôže únava a zaspí o ôsmej. "Vtedy sa naňho pozerám a predstavujem si, čo by sme tak mohli robiť. Nepamätám si, kedy sme sa naposledy milovali. O to častejšie vidím v posteli jeho laptop. Ani žiadne spoločné víkendy sa nekonajú. Neviem, či sa toto dá ešte nazývať vzťahom."
Silvia si prvé dva mesiace myslela, že našla ideálneho partnera. Potom ho vzali do akéhosi projektu a niečo sa zmenilo. Sľuboval, že keď ho dokončí, bude viac času. "No prišiel iný projekt a to už hovoril, že musí predsa zarobiť na byt a spláca auto. Stále bolo nejaké ďalšie a. "Keď mu niečo vyčítam, oborí sa na mňa, že má toho dosť v práci a ešte mu robím výčitky. A keď vidí, že som naozaj nahnevaná, vždy ma ukecá, ako ma potrebuje a podobne. A ja ho ľúbim. Aj on ma ľúbi, aspoň si myslím, lebo v tých mimoriadnych chvíľach, keď nelieta, nie je v strese alebo mŕtvy od únavy, mi to dáva najavo. Ibaže potom príde ďalší deň a už som zasa na desiatom mieste."
Oddych je súčasťou práce
"V siedmy deň Boh dokončil svoje dielo, ktoré konal, v siedmy deň si odpočinul od všetkého diela, ktoré vykonal," píše sa v Biblii, kde nájdeme aj príkaz "šesť dní budeš konať všetku svoju prácu, ale siedmy deň nebudeš konať nijakú prácu." Inštitút "povinného ničnerobenia" (Židia ctia ako deň totálneho pracovného pokoja sobotu) nie je samoúčelný výmysel, ale vychádza zo skúseností celých generácií. Stručne povedané vyspať sa v noci na oddych nestačí. Ťažko pracujúci človek potrebuje pravidelne dôkladne vypnúť, inak jeho výkonnosť klesá.
Ak človek pracuje 12 - 18 hodín denne takmer nonstop, môže očakávať celý kŕdeľ problémov. Nielen zdravotných. V prvej fáze je postihnutá psychika. Podráždenosť, výbuchy hnevu, na druhej strane depresie, apatia, úzkosti, nespavosť, problémy prijímania potravy. Samozrejme, psychická stránka sa nedá oddeliť od fyzickej, takže tu čakajú ďalšie lahôdky - vysoký tlak, kardiovaskulárne choroby, bolesti hlavy, tiky, poruchy sexuality - typický workoholik sa sexu vyhýba. Keď vlastné motory nestačia, pracovní závisláci zapnú náhradné, zničujúce. Rozšírené sú
závislosti "hladinkársky" alkoholizmus (teda nie pitie "do mŕtva", ale priebežné udržiavanie hladiny alkoholu
na stimulujúcej úrovni) či závislosť od povzbudzujúcich drog (metamfetamín, tí bohatší kokaín). Tento scenár sa často končí rozvratom rodiny, a čo je pre workoholika ešte horšie, nasledujú problémy v zamestnaní, v tímovej práci, pokles sebadôvery, strata spoľahlivosti, zlyhávanie.
Kto je workoholik
Workoholizmus nie je len o práci, ale aj o ďalších osobnostných črtách. "Workoholik je jedinec, ktorý sa postupne stáva citovo postihnutým, závislým od moci a autority a nutkavo sa usiluje o pracovné uznanie a úspech." Hovorí Jozef Benkovič, primár Odborného liečebného ústavu psychiatrického v Prednej Hore. "Je to človek, ktorý s maximálnym pracovným nasadením pracuje denne niekedy viac ako 12 hodín a večer potom ešte trávi v stave úplného psychického vyčerpania pri televízii alebo v naháňačke za ďalším vzdelávaním, alebo navštevuje ďalšie kurzy a podobne. Potrebuje si totiž dokazovať, že je dobrý, že je "niekto", pritom vôbec netuší, čo sa deje u neho doma, v rodine, lebo mu stačí, že domov prinesie financie a o zvyšok sa postará niekto iný, zväčša jeho partnerka."
"Workoholik však často partnerku už nemá," dodáva psychologička Ľubica Sládeková. "Pretože tá sa naňho hnevá, že nie je doma, starostlivosť o deti a domácnosť chce mať rozdelenú medzi oboch. Workoholik má dobrú výhovorku, že keď sa ona stále hnevá, tak jemu je lepšie v práci. Musí byť dlho do noci, takže ani žena, ani deti si ho neužijú. Môže to byť únik zo strachu zo zlyhania v intímnej oblasti. Alebo pocit neistoty v rodičovskej role. Taký vzťah sa často končí ultimátom a rozchodom".
Najprv práca, potom zdravie
Jozef Benkovič je skúsený psychiater, pre ktorého je práca so závislými ľuďmi denným chlebom, ale s workoholikmi sa stretáva skôr náhodne. Človek závislý od práce totiž nevie, že má problém. Workoholici majú zväčša psychický problém, absolvujú množstvo lekárskych vyšetrení a až časom sa príde na to, že je to hlavne výrazná pracovná záťaž a s tým spojený stres, ktorý človeka "prevalcuje".
"Aj nedávno sa mi jeden môj vyliečený klient sťažoval, aký je nervózny, podráždený, má problémy so sústredením, spánkom," hovorí Jozef Benkovič. "Pri podrobnej analýze jeho životného štýlu sme nakoniec prišli na to, že namiesto klasického 8-hodinového pracovného času pracuje prakticky aj za chýbajúceho spolupracovníka už niekoľko týždňov. Aj keď to spočiatku zvládal bez problémov, bol nútený navštíviť aj svojho psychiatra pre psychické problémy. Tu je však jedinou možnosťou brať vážne signály svojho tela, ktoré jasne jedincovi naznačujú, že niečo nie je v poriadku s jeho životným štýlom a mal by to zmeniť, kým nebude neskoro."
Problém odhodlať sa zmeniť svoje pracovné zaťaženie však nie je niekedy jednoduché. "Neraz som ako psychiater robil vyšetrenia na jednotke intenzívnej starostlivosti u klientov po srdcovom infarkte. Boli to tí najťažší workoholici, ktorí dokonca aj po takom závažnom ochorení mali starosť hlavne o prácu a nie o svoj zdravotný stav."
Vrodené alebo získané?
Psychologička Ľubica Sládeková sa zaoberá hlavne mladými ľuďmi. Je závislosť od práce daná geneticky alebo získaná? "Podobne ako závislosť od alkoholu je do určitej miery vrodená, podstatné však je, že človek môže meniť svoje správanie. Náš vývin ovplyvňuje veľa faktorov, uvažuje sa, že závislosti sú rôzne formy depresie. A takéto psychické ťažkosti sa dajú liečiť." Workoholizmus je doménou ľudí v aktívnom veku, ale workoholici sa nájdu aj medzi študentmi. Aj tu je však ťažké robiť nejaké štatistiky. "Mám len jednu skúsenosť z praxe so študentkou, ktorá mala vypracovaný svoj denný plán učenia do noci a ani pár minút v ňom nevenovala sebe a ani jedlu. Trpela však aj poruchou príjmu potravy, takže si ,nemohla dovoliť' ani jesť", toľko musela pracovať," hovorí Ľubica Sládeková.
Kde je hranica
Niektorí ľudia pracujú naozaj veľmi veľa, a pritom nemusia byť workoholici skrátka potrebujú zarobiť peniaze, lebo si, povedzme, kvôli bytovým problémom vzali hypotéku. Hranica, kde končí pracovitosť a kde začína workoholizmus je pomerne ľahko definovateľná. Podľa Ľubice Sládekovej workoholik má problém určiť si hranice, ako dlho pracovať, a tým venovať práci naplno určitý čas. Jozef Benkovič uvádza model človeka oddaného práci, ktorý však nie je workoholik: Pracuje rád a veľa, ale zaujíma sa aj o iné veci, ako je práca, vie odhadnúť svoje možnosti, so svojimi spolupracovníkmi vychádza dobre, medziľudské vzťahy v rodine a okolí mu nespôsobujú problémy, má aj záujmy, ktoré nesúvisia s prácou.
l
Blížia sa Vianoce, čas, keď väčšina ľudí oddychuje. Pre mnohých z nás je to možno vhodný čas na pohľad do svojho vnútra ako znášame oddych. Vieme oddychovať? Nemáme symptómy závislosti od práce? Vždy je lepšie, ak si to workoholik uvedomí a zariadi sa podľa toho.
Dvojstranu pripravil
Marian Jaslovský
ilustračné foto - sita/ap, čtk, archív
Test závislosti od prácePriraďte k nasledujúcim odpovediam číslo, ktoré sa najviac blíži k skutočnosti:
1 - nikdy, 2 - zriedka, 3 - často, 4 - vždy
l. Radšej väčšinu vecí robím sám, než by som požiadal o pomoc.
2. Stávam sa netrpezlivým, keď musím na niekoho čakať alebo niečo trvá príliš dlho, alebo sa niečo deje ako "v spomalenom filme".
3. Som stále v pohybe, ako by som súťažil s časom.
4. Veľmi mi prekáža, ak som uprostred niečoho vyrušený.
5. Stále som niečím zamestnaný, držím si viac "želiezok v ohni".
6. Robím aj dve-tri veci naraz, napríklad si pri jedle píšem a súčasne telefonujem.
7. Príliš sa angažujem a beriem pritom na seba viac, než môžem zvládnuť.
8. Cítim sa previnilo, keď na niečom nepracujem.
9. Je pre mňa dôležité vidieť konkrétne výsledky toho, čo robím.
10. Zaujíma ma viac konečný výsledok mojej práce než samotná práca.
11. Veci azda nikdy nejdú dosť rýchlo, alebo podľa mňa nie sú dosť rýchlo urobené.
12. Prestávam sa kontrolovať, keď veci nejdú tak, ako si to predstavujem, alebo sa nekončia tak, ako by mi to vyhovovalo.
13. Pýtam sa na to isté bez toho, že by som si uvedomil, že som už dostal odpoveď.
14. Trávim veľa času plánovaním a premýšľaním o budúcich záležitostiach, keď práve prechádzam z jednej veci na druhú.
15. Pokračujem v práci na niečom aj keď to už moji spolupracovníci vzdali.
16. Hnevá ma, ak ľudia nie sú takí perfektní, ako ja od nich očakávam.
17. Som sa nerád v situáciách, ktoré nemôžem kontrolovať.
18. Mám sklon vytvárať na seba tlak tým, že si sám dávam termíny.
19. Neviem príliš odpočívať, keď práve nepracujem.
20. Trávim viac voľného času prácou než schádzaním sa s priateľmi, svojimi koníčkami či inými aktivitami voľného času.
21. Veľmi sa angažujem v úvodoch projektov ešte predtým, než boli všetky fázy projektov v príprave premyslené.
22. Aj tie najmenšie chyby ma dokážu rozladiť.
23. Venujem viac voľného času, energie a premýšľania svojej práci než svojmu partnerovi a rodine.
24. Zabudnem, ignorujem či minimalizujem narodeniny, stretnutia, výročia, dovolenku.
25. Robím dôležité rozhodnutia ešte predtým, než mám všetky nutné informácie pokope a než si všetko dôkladne premyslím.
Výsledok testu - zrátajte všetky položky
25 - 54 bodov - nie ste od práce závislý
55 - 69 bodov - ste mierne závislý
70 - 100 bodov - ste od práce plne závislý
Autor - B. E. Robinson, 1989, upravil B. Zoder, 1990
Poznámka: Žiaden z testov, vzhľadom na všeobecnosti a obmedzenú možnosť odpovedí nemá absolútnu platnosť, možno povedať, že výsledok hovorí o vysokej miere pravdepodobnosti, kvalifikované hodnotenie môže poskytnúť len terapeutický pohovor.