Keď ľudia spomínajú na rockové festivaly 60. rokov, z pamäti sa im najčastejšie vynorí Woodstock - trojdňová, zablatená, drogami zahmlená orgia, ktorá sa stala symbolom kultúry kvetinových detí.
No v tom roku sa konal aj ďalší festival, ktorý symbolizuje temnú stránku tejto kultúry: Altamont.
Písal sa rok 1969 a Rolling Stones boli na jednom zo svojich historicky najväčších turné. Padlo rozhodnutie vziať ich do San Francisca na posledný koncert zadarmo, ktorý by sa nakrúcal a zaistil Mickovi Jaggerovi hviezdnu slávu. Na koncerte hrali Santana, Grateful
Dead, Jefferson Airplane, Crosby, Stills, Nash and Young a Rolling Stones. Pôvodne sa mal konať v San Franciscu, ale keď si organizátori uvedomili, koľko ľudí zrejme príde, presunuli ho mimo mesta na Altamont Speedway.
Hlavná obava sa týkala toho, že ozvučenie nebude načas pripravené, keďže rozhodnutie presunúť podujatie padlo len 48 hodín pred začatím koncertu. Málokto venoval pozornosť čomusi, čo pri spätnom pohľade pôsobí ako oveľa väčšie riziko: rozhodnutiu Rolling Stones angažovať niekoľko motorkárov z gangu Hells Angels ako ochrankárov koncertu pre 400-tisíc ľudí.
Aj Stones, aj Grateful Dead už prv využili príslušníkov gangu na ochranu, ale nikdy na takom veľkom podujatí - a ani na podujatí, kde by riziko násilia bolo také veľké. Anjeli veľmi veci nepomohli, keď prišli opití a nadrogovaní. Priebeh udalostí sa ďalej zhoršoval.
Anjelov zoradili na okraji pódia tvárou k davu, keď si motorky zaparkovali medzi sebou a návštevníkmi koncertu tak, aby tvorili "obranný val". No samotné pódium bolo len necelý meter nad zemou, čo divákov lákalo, aby sa pokúsili vyliezť medzi hviezdy.
V polovici Santanovho vstupu sa po celom pódiu odohrávali pästné a palicové súboje, pričom Hells Angels bili ľudí olovom okovanými biliardovými tágami alebo na nich hádzali pivové plechovky. Manažér Rolling Stones Sam Cutler sa pokúšal upokojiť veci tým, že nabok pódia dal pivo za 500 dolárov v nádeji, že to pomôže zamestnať anjelov.
Nepomohlo. Počas nasledujúceho výstupu Jefferson Airplane zrazil jeden z Hells Angels člena skupiny Martyho Balina v rámci zápasu na samotnom pódiu. Keď sa sólista sťažoval, jeden anjel mu vydrapil mikrofón a povedal mu, koľká bije. Anjelom poprevracali niekoľko motoriek, čo ich len viac rozzúrilo.
Napokon, keď Mick Jagger vošiel na scénu a začal spievať Under My Thumb (Mám ju pod palcom), jedného z Anjelov nakrútili, ako bodol Mereditha Huntera, 18-ročného černocha ozbrojeného nožom a pištoľou, rovno pod pódiom. Potom Huntera anjeli dokopali na smrť. Jagger chvíľu prestal spievať, pokúsil sa upokojiť dav a zavolal sanitku. No musel hrať ďalej, aby nevyprovokoval ďalšie násilie.
Na altamontskom koncerte zomreli ďalší traja ľudia. Dvoch prešlo auto, keď ležali v spacákoch, a tretí sa utopil v odvodňovacej priekope. Vyše 800 ľudí bolo zranených. Neskôr túto udalosť zvečnil spevák Don Maclean vo svojej piesni The Day the Music Died (Deň, keď zomrela hudba).
Tom Nicholson
Koncert Jefferson Airplane, na ktorom jeden z Anjelov tak vyfackal člena kapely, až upadol do bezvedomia. |