BRATISLAVA. Interkontinentálny pohár či Toyota cup vo futbale má rozťahaný systém. Sedem víťazov kontinentálnych súťaží začalo hrať už 7. decembra, finále bude v nedeľu v Jokohame.
Vo štvrťfinálovom predkole vyhral iránsky Sepahan nad novozélandským Waitakere United 3:1, ale potom v rozhodujúcom zápase o postup do semifinále víťaz oceánskej vetvy Svetovej futbalovej federácie (FIFA) prehral s japonským majstrom Urawa Red Diamonds 1:3.
Ázijský tím sa stretne zajtra v boji o finále s víťazom Ligy majstrov AC Miláno. To nasadili priamo do semifinále.
Prvý víťaz – Real
Na druhej strane pavúka priamo do semifinále zaradili šampióna juhoamerického Pohára osloboditeľov Boca Juniors. Argentínsky klub je už vo finále. Včera zdolal tuniský Etoile Sportive du Sahel 1:0.
Víťaz Afrického pohára klubov tuniský Etoile Sahel predtým vo štvrťfinále prekvapujúco vyradil mexické mužstvo Pachuca 1:0.
Interkontinentálny pohár vznikol v roku 1960. Veľmi dlho sa hral iba medzi juhoamerickým a európskym šampiónom. Prvým víťazom bol Real Madrid. Súťaž mala sprvoti veľký úspech. Neskôr ju takmer zničili napäté juhoamericko-európske vzťahy na ihriskách i vo futbalovej diplomacii. Hralo sa rôznymi systémami a v nejasných termínoch.
Finále už neobsadzovali najlepšie kluby, ale trebárs finalisti Pohára osloboditeľov alebo Ligy majstrov, v európskom prípade aj víťaz Pohára UEFA. Od roku 1980 sa hrá finále zásadne v Japonsku.
Odvtedy vedú na víťazstvá Juhoameričania 14:13. Šampionát však stále hľadá tvár a bojuje o vážnosť.
Zásadne v Japonsku
Posledné dva ročníky putovali z nášho pohľadu cez Atlantik. Predvlani zdolal vo finále FC Sao Paulo anglický Liverpool 1:0, vlani zvíťazil brazílsky Internacional Porto Alegre nad FC Barcelona tiež 1:0.
AC Milánu sa v domácej súťaži nedarí, v novom ročníku Ligy majstrov však nemal problémy s postupom.
Boca Juniors vo finále juhoamerického šampionátu deklasovala brazílske Gremio Porto Alegre - doma 3:0, vonku 2:0. Za najpopulárnejší argentínsky klub hrajú v Európe známi hráči Riquelme (pre zranenie teraz absentuje), Palermo a Palacio.
Európsky tím je zväčša favoritom, ale papierové predpoklady sa často nenaplnia. Ak AC zdolá dnes Urawu, bude finále otvorené.
Oba tímy už Svetový pohár klubov získali trikrát – AC (1969, 1989, 1990), Boca (1977, 2000, 2003). Rovnakú úspešnosť majú iba Real Madrid, FC Sao Paulo a uruguajské kluby Peňarol a Nacional.
Prvé semifinále
Etoile Sahel (Tun.) – Boca Juniors 0:1 (0:1), gól: 37. Cardozo, 37 255 divákov.