Motejl: Jeden ombudsman je výhodnejší aj lacnejší

V Českej republike bola Kancelária verejného ochrancu práv zriadená v roku 1999. Minulý rok zvolila Poslanecká snemovňa na post ombudsmana bývalého ministra spravodlivosti Otakara Motejla, ktorý v decembri zložil sľub a ujal sa funkcie na nasledujúcich ..

V Českej republike bola Kancelária verejného ochrancu práv zriadená v roku 1999. Minulý rok zvolila Poslanecká snemovňa na post ombudsmana bývalého ministra spravodlivosti Otakara Motejla, ktorý v decembri zložil sľub a ujal sa funkcie na nasledujúcich šesť rokov. Kancelária ombudsmana sídli v Brne.

Koľko podnetov sa doteraz u vás zhromaždilo?

„Ku koncu marca ich bolo 2588. Spracovať sme ich stihli dosiaľ 1010, zvyšok je rest, ktorý sa nám zatiaľ nepodarilo zvládnuť. Problém je aj v tom, že ombudsman nikde na svete, najmä ak má celoštátnu pôsobnosť, nemôže vybavovať agendu sám. Potrebuje tím spolupracovníkov, ktorí musia byť dostatočne vzdelaní, predovšetkým právnici. Zo štyridsiatich pracovníkov našej kancelárie, ktorých predpokladá zákon, sa nám však zatiaľ podarilo získať iba jedenástich, takže prakticky ideme na štvrť plynu.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

S akými problémami sa na vás ľudia najčastejšie obracajú?

„Je to pomerne široká škála. Veľa podnetov prichádza na veci prejednávané pred súdmi. Tam je naša pôsobnosť obmedzená iba na správnu stránku veci, zjednodušene povedané na prieťahy, kým väčšina podnetov smeruje do kritiky, či už právoplatných, alebo neprávoplatných súdnych rozhodnutí. Mnohé veci sa týkajú rozhodovania o o sociálnom zabezpečení alebo zmenenej pracovnej schopnosti. Množstvo podnetov prichádza z oblasti starostlivosti o mladistvých a maloletých, starostlivosti o dieťa, a pomerne veľa sa ich týka väzenstva. Dosť výrazne sa začína rysovať aj otázka daní, cla a rôznych poplatkov, ktoré sú typickou záležitosťou orgánov štátnej správy. No a potom sú podnety, ako napríklad otázka letného času, či niektoré otázky životného prostredia.“

SkryťVypnúť reklamu

Neuberá úradu ombudsmana na sile to, že jeho rozhodnutia majú len odporúčací charakter a nie sú záväzné?

„Myslím si, že nie. Typické pre správanie orgánov štátnej správy, ktoré je predsa len byrokratické, administratívne a trošku kafkovské, je, že ak sa na ne človek obráti, jednými dverami vojde a druhými vyjde s nejakým rozhodnutím. Veľa rozhodnutí však nie je vecných, sú to skôr formy postupu úradu. My potom dostávame vlastne sťažnosť na spôsob vybavenia sťažnosti. Niektoré takéto prípady, ktoré sme už ukončili, sú možno do istej miery remízy, majú však svoj spoločenský význam, pretože orgány štátnej správy, aj keď vlastne nijaký zákon neporušili, dostali avízo, že takto s občanom zaobchádzať nemajú. A to je dosť významné.“

Na Slovensku opozícia varuje, že namiesto jedného ombudsmana sa vytvorí tlak na zriadenie úradov viacerých ombudsmanov, napríklad pre menšiny, pre ženy či zdravotne postihnutých. Je podľa vás výhodnejší model jedného alebo viacerých ombudsmanov?

SkryťVypnúť reklamu

„Pri vytváraní okruhu spolupracovníkov sa snažím vybudovať zárodky profesionálnej špecializácie. Pri pomerne malej rozlohe štátu a malom počte obyvateľov nie som presvedčený, že by sme mali mať nejakých päť čiastkových kancelárií. Je výhodnejšie, a aj lacnejšie, mať všetko pod jednou strechou a dopĺňať sa. Najmä v počiatočnom období je ťažké určiť, koľko ľudí by sa malo venovať mládeži, koľko telesne postihnutým alebo menšinám, tým skôr, že u nás sa napríklad menšinový problém v agende zatiaľ neobjavil. Podľa mojich informácií sa niektoré ombudsmanské úrady postupne rozdeľujú, buď na nižšie regionálne kancelárie, čo je jeden model, alebo na špecializované pracoviská, čo je druhý typ. Závisí to však od toho, ako sa bude vyvíjať agenda. Ja som sa napríklad zatiaľ vzoprel tendenciám, aby sa zriadilo pražské pracovisko, pretože nechcem v tomto štádiu spoznávania problematiky trieštiť sily. Chcem, aby poznatky boli sústreďované na jedno miesto a z tohto miesta ich riešiť.“

SkryťVypnúť reklamu

ANDREJ ŠIMONČIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 639
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 397
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 727
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 236
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 397
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 923
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu