BRATISLAVA. Rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý zrušil vyhlášku, čo umožňovala interrupcie z genetických dôvodov do 24. týždňa, by sa malo v zbierke zákonov objaviť tento týždeň. Niektoré nemocnice nevedia, ako majú potom postupovať.
„Nemáme v tom jasno, počkáme si na právnu analýzu ministerstva zdravotníctva,“ povedala hovorkyňa košickej fakultnej nemocnice Jaroslava Oravcová. Ak sa objaví sporný prípad skôr, ako bude hotová analýza, chcú ho s ministerstvom konzultovať.
„Nič sa pre nás nezmenilo, postupujeme tak ako doteraz,“ povedala hovorkyňa bratislavskej fakultnej nemocnice Rút Geržová. Ak bude ohrozený život matky či poškodený plod, budú interrupcie vykonávať aj po 12. týždni. Rovnako chce postupovať fakultná nemocnica v Trenčíne, v martinskej nemocnici nemajú jasný názor.
Nič sa nemení
Nemocnice priznávajú, že by im pomohlo usmernenie ministerstva. Jeho hovorkyňa Silvia Balásziková na otázku, či ho pripravia, neodpovedala. Ministerstvo však súhlasí s tým, že interrupcie možno vykonávať aj po 12. týždni.
Platný zákon hovorí, že do 12. týždňa je možné prerušiť tehotenstvo aj na žiadosť ženy, a bez časovej lehoty je možné prerušiť ho, „ak je ohrozený život a zdravie ženy, zdravý vývoj plodu, alebo ak ide o geneticky chybný vývoj plodu“.
Tým argumentoval po rozhodnutí súdu aj zástupca Národnej rady Miroslav Abelovský. Daniel Lipšic, zástupca poslancov, ktorí vyhlášku napadli, nesúhlasí.
Skôr poškodenie nezistíme
Hlavný odborník na gynekológiu Miroslav Borovský upozorňuje, že pred 12. týždňom nemožno zistiť poškodenie plodu. „Ani jedna interrupcia z dôvodu ťažkého poškodenia plodu sa dnes nerobí pred 12. týždňom. Pre prvý trimester neexistuje diagnostika,“ povedal.
Poškodenie sa dá zistiť len odberom plodovej vody, ktorý nemožno urobiť skôr ako v 16. týždni. Podozrenie na poškodenie plodu naznačia vyšetrenia krvi v 16. týždni.
Vo svete sa dnes vyšetrenia, ktoré môžu naznačiť poškodenia, posúvajú do prvého trimestra, ale Borovský upozorňuje, že aj tie len naznačia, že niečo nemusí byť v poriadku. Nemožno však podľa nich rozhodnúť o interrupcii.
Najmä NT ultrazvuk a špeciálne vyšetrenie krvi navyše u nás nie sú dostupné všetkým ženám. „Dostupné sú len výnimočne,“ hovorí Borovský. Robia ich vo veľkých mestách ako v Bratislave či Košiciach.