Bicykle, recyklovaný odpad a menej stretnutí bez sák a kravát, čím sa znižujú náklady na klimatizáciu. Účastníci konferencie na Bali chcú vlastným príkladom inšpirovať svet v boji proti globálnemu otepľovaniu.
Rozhovory pod hlavičkou OSN majú stanoviť cestovnú mapu riešenia klimatických zmien. Na jej konci by v roku 2009 mala byť nová dohoda, ktorá nahradí súčasný Kjótsky protokol.
Neoblomný Washington
Na konferencii na indonézskom ostrove Bali sa zúčastňuje desaťtisíc politikov, vedcov predstaviteľov mimovládnych organizácií a novinárov zo 190 krajín.
Podľa prepočtov organizátorov vyprodukujú až 47tisíc ton oxidu uhličitého, za čo sú zodpovedné najmä emisie z dlhých zámorských letov. „Táto konferencia produkuje veľa emisií CO2. Dúfam, že na jej konci bude dohoda o tom, že ich zredukujeme ešte viac,“ povedal šéf Rámcového dohovoru OSN o klimatických zmenách Yvo de Boer agentúre AFP.
Na záver konferencie by mali štáty prijať štvorstranový dokument, ktorý pripravila Austrália, Indonézia a Juhoafrická republika. Hovorí sa v ňom o záväzku bohatých štátov znížiť do roku 2020 emisie o 25 až 40 percent z úrovne v roku 1990. Iba tak sa môže planéta vyhnúť ďalším suchám, záplavám a nárastu hladiny morí.
Proti konkrétnym záväzkom má však výhrady Washington, Peking, ale aj Tokio, ktoré sa obáva, že by to ohrozilo ekonomický rast. Predstaviteľ Spojených štátov vyhlásil, že jeho krajina predstaví v prvej polovici budúceho roku vlastný plán. Nádeje sa vkladajú aj do nového prezidenta, ktorý by mohol byť naklonený životnému prostrediu viac ako George Bush.
Pomoc Afrike
S redukciou emisií o 30 percent zatiaľ súhlasilo iba Nórsko a Európska únia (vrátane Slovenska).
Súčasťou záverečného dokumentu by mali byť aj dohoda o technickej a finančnej pomoci rozvojovým krajinám, ktoré najviac doplácajú na zmeny klímy. Ohrozená je najmä subsaharská Afrika.
Závery z Bali
Vedecké dôkazy hovoria, že bohaté národy budú musieť znížiť emisie o 25 – 40 percent z úrovne v roku 1990, aby sa vyhli najhorším dôsledkom otepľovania.
Na boji s klimatickými zmenami sa musia efektívne zúčastňovať všetky krajiny, na čele musia byť bohaté národy.
Sú potrebné nové politiky a motivácie, ktoré znížia emisie pochádzajúce z odlesňovania, nové financovanie, investície do zelených technológií.
Dva roky by mali trvať neformálne rozhovory o zmluve, čo nahradí Kjóto.
Rokovania majú vyvrcholiť prijatím novej zmluvy v Kodani v roku 2009.
(reuters)