Trojke medzinárodných vyjednávačov z Ruska, Spojených štátov a únie dnes vyprší mandát na sprostredkovanie rozhovorov medzi Prištinou a Belehradom o budúcom statuse Kosova. V záverečnej správe pre OSN diplomati priznali, že rokovania sa skončili krachom. Ani jedna zo strán nie je ochotná ustúpiť zo svojich požiadaviek.
Európska zodpovednosť
Kosovo tak v blízkom čase pravdepodobne jednostranne vyhlási nezávislosť. Jeho lídri včera v spoločnom vyhlásení apelovali na Brusel, aby „po ôsmich rokoch neistoty obyvateľov Kosova“ rýchlo podporil.
Západ, ktorý sa v jednom zhoduje bez nezávislého Kosova sa ďalej nepohneme chce o situácii na Balkáne dnes rokovať.
Wolganf Ischinger, ktorý v rámci trojky zastupoval úniu, bude podľa agentúry Reuters na partnerov naliehať, aby do juhosrbskej provincie vyslali políciu a vymenovali aj vysokého predstaviteľa. Ak ich o to požiada Priština a OSN. Európska únia je podľa svojich predstaviteľov pripravená prevziať zodpovednosť za Kosovo.
Až po srbských voľbách
Brusel sa snaží presvedčiť kosovských lídrov, aby s vyhlásením nezávislosti počkali až po srbských prezidentských voľbách v januári.
V nich sa očakáva súboj medzi súčasným umierneným prezidentom Borisom Tadičom a lídrom ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany Tomislavom Nikoličom.
Kosovský precedens?
Rusko sa v súlade so srbskou diplomaciou snaží čo najviac oddialiť rozhodnutie o Kosove a vyzýva na ďalšie kolo rokovaní. Západ tomu však neverí. Všetky pokusy o zmierenie Belehradu a Prištiny stroskotali.
Moskva tiež straší separatistickou kartou a hovorí, že Kosovo vytvorí precedens, ktorý môžu nasledovať ďalší. Napríklad Abcházsko či Južné Osetsko v Gruzínsku. Obidve samozvané republiky Rusko veľmi otvorene podporuje.
Problémy aj pre Lajčáka
Kosovom argumentujú aj radikálni Srbi v Republike srbskej, ktorá je súčasťou Bosny a Hercegoviny. Potom, čo vysoký predstaviteľ pre Bosnu Miroslav Lajčák zaviedol reformu zefektívňujúcu fungovanie centrálnej vlády v Sarajeve, sa aj čelní bosnianskosrbskí predstavitelia vyhrážali pripojením k Srbsku. Západ také vyhrážky odmieta a hovorí, že Kosovo je úplne unikátny prípad, ktorý sa inde nedá aplikovať.
O tom chce presvedčiť partnerov aj na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN budúci týždeň.