BRATISLAVA. Štvrtková večerná schôdza o odvolávaní premiéra zrejme vôbec nemala byť.
Predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru otvoril rozpravu bez toho, aby navrhovateľ predniesol návrh v pléne. Nikto z tridsiatich opozičných poslancov, ktorí návrh predložili, nebol v sále, takže ho nemal kto prečítať.
Podľa opozície mal preto Paška schôdzu prerušiť. Rokovací poriadok v paragrafe 27, ktorý hovorí o rozprave, tvrdí: „O prerokúvanej veci po vystúpení navrhovateľa a spravodajcu, ak bol určený, predsedajúci otvorí rozpravu.“
Paška otvoril rozpravu po tom, čo Robert Fico predniesol svoj prejav. Keďže opozícia rokovanie bojkotovala, nikto sa do rozpravy neprihlásil a Paška pristúpil k hlasovaniu. Schôdza sa tak skončila ani nie o hodinu.
Paška: Bolo to v poriadku
„Schôdza prebehla v súlade s princípmi zakotvenými v rokovacom poriadku,“ odpovedal Paška na otázku SME, či ju nemal prerušiť.
Podpredseda parlamentu Miroslav Číž zo Smeru priznáva, že opäť museli urobiť „precedentné rozhodnutie“. Číž povedal, že tento problém „rozoberali“ a napokon zvolili tento variant.
Schôdza sa podľa Číža musela konať, keďže išlo o mimoriadny návrh, ktorý podalo 30 poslancov.
Rokovací poriadok však nehovorí, že schôdza byť musí, iba že ju predseda parlamentu musí do siedmich dní zvolať. „Bojím sa, že tu nie je chuť hľadať dobré riešenie,“ povedal Číž.
Porušení bolo viac
„My sme už zažili toľko porušení rokovacieho poriadku a toľko svojvoľných vysvetľovaní, že toto nás vôbec neprekvapuje,“ povedal podpredseda parlamentu Milan Hort z SDKÚ.
Pašku opozícia kritizovala už za to, ako postupoval v prípade zákona o sociálnom poistení, keď legislatívnemu odboru prikázal nezapísať do čistopisu jedno chybné hlasovanie. Čelil preto aj odvolávaniu.
Daniel Lipšic z KDH hovorí, že postup Pašku ho prekvapil. „Myslel som, že skôr jeho podpredsedovia majú tendenciu porušovať rokovací poriadok,“ povedal Lipšic. Podľa neho si Paška nemôže rokovací poriadok „kreatívne vykladať“. Ešte nikdy sa podľa neho nestalo, aby predseda parlamentu otvoril rozpravu, keď tam nie je navrhovateľ.
Toto podľa neho nie je jediná zvláštna vec, ktorú Paška vo štvrtok urobil. Lipšic ho kritizuje aj za to, že umožnil po vystúpení Horta faktické poznámky. Na tie sa prihlásili len koaliční poslanci.
„Pán Paška ešte pred vystúpením pána Horta upozornil, že nedá faktické poznámky, ale keď videl, že opozícia odchádza a sú tam len koaliční poslanci, čo sa hlásili s faktickými, tak ich pripustil.“ Podľa Lipšica pritom existuje uznesenie ústavnoprávneho výboru, ktoré presadila práve koalícia, podľa ktorého na mimoriadne vystúpenie predsedu alebo podpredsedov parlamentu faktické poznámky nebudú.
Ďalšia schôdza cez deň
Opozícia už avizovala, že v krátkom čase podá návrh na Ficovo odvolanie znovu.
Urobiť to chce tak, aby Paška nemohol zvolať rokovanie na noc a vyhovárať sa na to, že inokedy sa nedá, pretože je aj riadna schôdza.
Návrh tak zrejme poslanci podajú vtedy, keď riadna schôdza nebude v pláne. Koalíciu kritizovali aj za to, že včera ukončili rokovanie parlamentu už napoludnie. „Prečo sme nemohli dnes rokovať od dvanástej? V pondelok je voľný deň, mohli sme pokojne rokovať,“ povedal Lipšic. Premiér Robert Fico ešte vo štvrtok hovoril, že v pondelok je na stretnutí V4.
Gabura ako jediný zostal
Poslanec Peter Gabura, ktorý je stále členom KDH, ale už nie poslaneckého klubu strany, včera ako jediný zostal v sále na večernom rokovaní, aj keď celá opozícia odišla. „Zaujímalo ma to,“ hovorí. Pri hlasovaní o nedôvere
premiérovi Ficovi sa zdržal. Zdôvodnil to tým, že sa aj tak nemalo rokovať.
„Pán Gabura nie je členom poslaneckého klubu KDH, preto sa nechcem vyjadrovať k jeho postoju a hlasovaniu,“ povedal predseda KDH Pavol Hrušovský. Podpredseda Daniel Lipšic hovorí, že to nemusí znamenať, že Gabura už nie je opozičným poslancom.