Keď sa v roku 1988 dostala na pretras sexuálna aféra prezidenta Billa Clintona s Monicou Lewinskou, Američania sa zoznámili s kongresmanom Henrym Hydom, v Snemovni reprezentantov pritom sedel už vyše 30 rokov.
Starému republikánovi tesne pred smrťou George Bush udelil Prezidentskú medailu slobody, najvyššie občianske vyznamenanie v USA. V poslaneckej lavici sedel ešte v januári tohto roka.
Clintonovi znepríjemňoval život, ako sa dalo. Kongres zaujímalo, či Clinton o vzťahu s Lewinskou klamal pod prísahou pred vyšetrovacou porotou. Hydov príspevok k obžalovaniu Clintona bol o to kontroverznejší, že už počas Clintonovej aféry sa verejnosť dozvedela, že aj on mal mimomanželský vzťah s vydatou ženou s tromi deťmi. Kritiku syn írskych imigrantov, ktorý sa na univerzitu dostal iba vďaka basketbalovému štipendiu, odrazil tvrdením, že to bolo niečo iné.
Na Hydea nemá dobré spomienky ani Vladimír Mečiar. Keď sa s ním v marci 2002 ako predseda výboru pre zahraničné vzťahy stretol, povedal mu, že Slovensko na čele s ním by v Severoatlantickej aliancii nemalo miesto. Pár hodín pred Mečiarom bol v Hydeovej pracovni poslanec Robert Fico.
Známy konzervatívec Hyde bojoval aj proti potratom. V roku 1976 k zákonu o štátnom rozpočte schválili jeho obmedzenie verejného financovania interrupcií. Hydov dodatok je odvtedy stálou súčasťou amerického zákonodarstva. (bo)