l Ak sú klinec alebo skrutka v dreve uvoľnené, vytiahneme ich a do otvoru vložíme triesku, časť zápalky či iný klin podľa priemeru pôvodnej diery. Potom zatlčieme klinec alebo upevníme skrutku späť.
l Ak sa uvoľnil spoj v stene, vytiahneme skrutku, do hmoždinky vsunieme podobný kúsok, lepšie tvrdého, dreva a skrutku namontujeme späť.
l Ak sa vyťahuje celá hmoždinka, môžeme do otvoru natlačiť trochu hustejšieho stavebného lepidla rozmiešaného s niekoľkými kvapkami vody a vtlačíme do otvoru hmoždinku. Až po zaschnutí pridáme skrutku. Namiesto lepidla postačí sadra s trochou disperzného lepidla, cement alebo do otvoru v betónovom paneli aj lepidlo.
l Niekedy je však lepšie prevŕtať otvor na trocha hrubší a dlhší a použiť väčšiu hmoždinku. Väčšie používame na upevňovanie do stropu, kde bude namáhaná priamym ťahom, hmoždinky v bočných stenách môžu byť menšie, lebo sú namáhané sklzom.
l Pri vyťahovaní väčších hmoždiniek pomôže vývrtka na korkové zátky, menšie vytiahneme pomocou skrutky zachytenej do dvoch tretín a klieští.
l Klince či skrutky v ťažšie dostupných miestach si upevníme kúskom plastelíny. Na skrutkovač môžeme skrutku upevniť aj tak, že ňou v strede prederavíme kúsok lepiacej pásky či leukoplastu a voľné konce nalepíme na skrutkovač alebo skrutkovací bit na aku-skrutkovač.
l Klince si v nedostupných miestach pridržíme nasunuté do drážky vyrezanej pílkovým listom na železo do tenkej doštičky, kartónu či plastu (pomôže aj neplatná bankomatová karta). Drážka by mala byť taká tesná, aby klinec nevypadol. Určite si v neprístupnom mieste neklepneme po prstoch. Aj keď jeden z Murphyho zákonov tvrdí, že kladivu v ruke sa všetko ostatné, aj prsty, javí ako klince.
l Ak si neželáme, aby bolo vidno hlavičky, použijeme klince s malými hlavami, kolárske klince alebo pred posledným úderom mu štípacími kliešťami odstrihneme hlavičku. Ak by sme to urobili priskoro, klinec by sa nám zohol. Zvyšok klinca doklepneme oceľovým klinom - značkovačom používaným na naklepnutie dierky pri vŕtaní do kovu.
l Aby sa pri zatĺkaní klince neohýbali, musíme po nich klepať kolmo a podklad by nemal vibrovať, inak ho treba podložiť.
l Klincom, ktoré natĺkame do tenších doštičiek, hlavne na ich koncoch, musíme sklepať hroty. Ostré by drevo rozštiepili. Lepšie je však drevo predvŕtať vrtákom tenším než je klinec.
l Klinec namočený do octu bude držať v dreve dlhšie, lebo mu čiastočne skoroduje povrch, čo zvýši trenie pri prípadnom uvoľňovaní sa.
l Do tvrdého dreva pôjde zatĺcť klinec ľahšie, keď bude mierne natretý olejom či mydlom. Tvrdé drevo je však lepšie predvŕtať.
l Ak skrutka priveľmi v dreve drží, nahrejeme ju pájkovačkou či horúcim skrutkovačom, po vyhladnutí povolí ľahšie. Pokiaľ drží pevne v kove, postriekame ju sprayom proti korózii.
l Otvory po priveľmi hlboko zapustených klincoch či skrutkách môžeme prekryť zmesou z vyvŕtaných pilín a disperzného lepidla, ktorú po zaschnutí vybrúsime.
(st)