Prudké výkyvy teplôt môžu prerušiť spánok drevín, ktorým sa nalejú puky a zmäknú pletivá na konárikoch. Opakované prechody odvodnených mrazuvzdorných buniek rastlinných pletív do stavu nasýtenia vodou znižujú odolnosť drevín proti mrazu. Po silnejších mrazoch potom pletivá a puky sčernejú a odumrú. Takto sa výrazne zníži počet kvetov a následne aj úroda na ovocných kríkoch a stromoch. Pri okrasných kríkoch, najmä ružiach, opakované otepľovanie a ochladzovanie brzdí ich rozkonárenie a urýchľuje starnutie.
Mokrý sneh pri odmäku prestáva byť prevzdušnenou nástielkou, ktorá brzdí prienik mrazu k rastlinám a do pôdy. Voda je v porovnaní so vzduchom dobrý vodič tepla aj chladu. Pod mokrým snehom ľahko vymrznú jahody, ak po teplom bezmrazovom dni opäť v noci udrú prízemné mrazy.
Ťažký mokrý sneh ľahšie láme krehké konáriky stromov a kríkov. Pod jeho hrubými vrstvami sa môžu počas niekoľkých dní až týždňov zadusiť trvalky. Sneh topiaci sa v prielačinách trávnika vytvorí holé miesta bez porastu.
Opatrenia proti kolísaniu teploty v zimných mesiacoch a negatívnemu pôsobeniu mokrého snehu majú spravidla preventívny charakter. V minulosti odporúčané zadymovanie a postrek ovocných stromov proti mrazom sú pre zákaz spaľovania organickej hmoty a drahej vody nereálne.
Zostáva nám len natieranie konárikov vápenným mliekom a ich sústavné čistenie od snehu a ľadu. Jahody a porasty vzácnejších okrasných trvaliek a dvojročiek zakrývame čečinou, slamou alebo priesvitnou polyetylénovou fóliou.
Trávnik sústavne vyrovnávame, každú priehlbinu po krtkoch alebo hrabošoch dôkladne zasypeme a utlačíme. Nevytvárame lokálne hromady snehu, ktoré sa len pomaly rozpúšťajú a udusia každý porast.
Zoltán Bedrna