Čo sa dialo 8. a 9. decembra v 20. storočí?

Nedávno ste si mohli v novinových stánkoch kúpiť posledný, jedenásty diel unikátnej publikácie

Kronika 20. storočia, ktorá podrobne mapuje sto rokov minulého storočia a ako jedna z mála kroník sa hrdí tým, že sa dá pohodlne čítať aj v posteli. Nasadnime teda do stroja času a pozrime sa,

čo sa podľa tejto kroniky dialo 8. a 9. decembra (tento víkend) v celom 20. storočí. 8. decembra

1903

Pri pokuse o štart havarovalo pri Washingtone motorové lietadlo, ktoré skonštruoval Američan Samuel Pierpont Langley (prvý skutočný let uskutočnili v Severnej Karolíne bratia Wrightovci onedlho, 17. decembra. Let trval 12 sekúnd a dráha letu bola približne 36 metrov, pozn. red.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

1914

Námorná bitka pri Falklandských ostrovoch, kde britské vojnové lode porazili nemeckú eskadru. Britská admiralita totiž poznala nemecké kódy a vylákala nemeckú eskadru do tejto oblasti a zároveň vyslala tri bitevné, dva pancierové, dva ľahké a jeden pomocný krížnik. Nemci utrpeli ťažkú porážku, iba jednému krížniku sa podarilo vyviaznuť.

1915

Vo francúzskom meste Chantilly sa 6. - 8. decembra konalo zasadanie vojnovej rady Dohody (Francúzsko, Anglicko, Rusko, Veľká Británia). Rokovalo sa medziiným o zlepšení vojenskej koordinácie a o rozdelení územných ziskov po víťazstve.

1923

Zmocňovacím zákonom získala nemecká vláda druhý raz plnú moc na prijatie mimoriadnych opatrení v súvislosti s katastrofálnou hospodárskou situáciou v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

1925

V Londýne schválili definitívnu hranicu medzi severným a južným Írskom. Severná, prevažne protestantská časť, patrila do Veľkej Británie a južný štát bol prevažne katolícky. Hranica oddelila dve spoločenstvá, ktoré sa odlišovali náboženstvom, sociálnym aj ekonomickým postavením.

1935

Americký ľahkoatletický, boxerský a zápasnícky zväz sa rozhodol zúčastniť sa na olympijských hrách r. 1936 v nacistickom Nemecku. Medzinárodné hnutie za ich bojkot tým utrpelo ťažký úder.

1939

V Berlíne podpísali zástupcovia Slovenskej republiky a Nemecka tajný protokol o industrializácii Slovenska. Protokol ukladal slovenskej vláde oznamovať nemeckej vláde pri zakladaní nových podnikov, resp. výrobe nových výrobkov svoj úmysel, aby nedošlo k poškodeniu ekonomických záujmov Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu

1940

Nemecké bombardéry ťažko poškodili svetoznámu londýnsku hvezdáreň v Greenwichi.

Britský premiér Winston S. Churchill oznámil prezidentovi USA Franklinovi

D. Rooseveltovi, že finančná situácia Veľkej Británie je katastrofálna.

1941

Po USA vyhlásili Japonsku vojnu Veľká Británia, Kanada, Juhoafrická únia, Národný výbor Slobodné Francúzsko, exilové vlády Holandska a Luxemburska, viaceré krajiny Južnej a Strednej Ameriky.

1951

Československo označilo za zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí zákon USA z októbra o pomoci "spriateleným národom".

1953

Prezident USA Dwight D. Eisenhower navrhol Valnému zhromaždeniu OSN zriadiť medzinárodný úrad pre kontrolu atómovej energie.

1964

Najvyšší súd USA rozhodol, že nie je možné zakázať mimomanželské styky černochov s belochmi, ako sa to stalo v štáte Florida.

SkryťVypnúť reklamu

1979

Výnosom pekinskej mestskej rady sa zrušil tzv. múr demokracie ako miesto slobodného vyjadrovania názorov. Z múru odstránili všetky protištátne plagáty.

1986

Juhoafrická polícia prvýkrát priznala, že vo väzniciach sa nachádzajú aj mladiství. Oficiálne malo ísť o 256 detí pod 16 rokov, najmladší väzeň mal 11 rokov.

1988

8. - 9. - Pri oficiálnej návšteve ČSSR francúzsky prezident Francois Mitterand vyhlásil, že vo Francúzsku mala Pražská jar r. 1968 a jej protagonisti mimoriadny ohlas. Stretol sa v diskusii aj s predstaviteľmi nezávislých iniciatív.

1998

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda v zastúpení prezidenta rozhodol o zmene amnestie, ktorou predchádzajúci premiér Vladimír Mečiar znemožnil trestné konanie a postih za skutky súvisiace s únosom Michala Kováča mladšieho.

SkryťVypnúť reklamu

9. decembra

1904

Britská vláda oznámila, že od nového roku dôjde k preskupeniu britského vojnového loďstva. Jeho lode sa mali sústrediť na oblasti Lamanšského prielivu a Severného mora. Pôvodne bolo sústredené na Malte a v Gibraltáre.

1914

Turci zastavili britský postup v Mezopotámii smerujúci na Bagdad až do januára 1915.

1917

Britské vojská obsadili Jeruzalem. Turecké vojská mesto vyprázdnili a po 673 rokoch sa skončila osmanská nadvláda nad posvätnými mestami židov a kresťanov.

1920

Polícia obsadila Lidový dům v Prahe, o ktorý viedli spor dva politické prúdy čs. sociálnej demokracie. Prokomunistická ľavica, ktorá si ho po odtrhnutí od Sociálnej demokracie privlastnila, odpovedala vyhlásenám generálneho štrajku. V nasledujúcich dňoch sa doň zapojilo 200-tisíc ropbotníkov v celej republike. Situácia sa vyostrila najmä v okolí Kladna, Ostravy a na strednom Slovensku, kde tzv. marxistická ľavica vyzývala nielen na protestné akcie, ale aj do boja o moc v štáte. Na viacerých miestach došlo ku krvavým zrážkam štrajkujúcich s políciou. Vedenie štrajku nebolo jednotné a vláde sa podarilo pokus o prevrat v štáte zlikvidovať.

SkryťVypnúť reklamu

1922

V Londýne sa začala ďalšia konferencia o nemeckých reparáciách. Neschopnosť Nemecka platiť a jeho žiadosť o moratórium spojenecké veľmoci na nátlak Francúzska neuznali.

1938

9. - 24. decembra sa konala panamerická konferencia 21 štátov v Lime.

1939

Sovietsky zväz vyhlásil námornú blokádu Fínska.

1943

Taliansky premiér maršal Badoglio oznámil, že talianska armáda bude pokračovať vo vojne po boku spojencov.

1945

V USA poskytli Veľkej Británii úver 4,4 miliardy dolárov určený na povojnovú obnovu.

1949

Juhoslovanský súd v Sarajeve odsúdil na trest 20 rokov desiatich sovietskych občanov obžalovaných zo špionáže. Bol to prvý súd tohto druhu v komunistickej krajine.

1968

V Čínskej ľudovej republike sa začalo hromadné vysídľovanie študentov a príslušníkov inteligencie na vidiek, aby sa "integrovali s robotníkmi a roľníkmi".

SkryťVypnúť reklamu

Kniha švajčiarskeho spisovateľa Ericha von Dänikena Spomienky na budúcnosť sa dostala na čelo zoznamu bestsellerov nemeckého magazínu Spiegel. Bola to prvá zo série jeho fantastických kníh, v ktorých rozvíja svoje presvedčenie o kozmickom pôvode pozemskej civilizácie.

1973

Predstavitelia britskej vlády, provincie Severné Írsko a Írskej republiky uzavreli dohodu o utvorení orgánu na mierové riešenie írskeho problému - Celoírskej rady zloženej z poslancov a ministrov obidvoch írskych vlád a parlamentov.

1978

Americká sonda Pioneer-Venus 2 mäkko pristála na Venuši a vyslala informácie pozemnej stanici NASA.

1980

Sovietsky stranícky a štátny predstaviteľ Leonid Brežnev pricestoval na oficiálnu návštevu Indie. V priebehu rozhovorov indická predsedníčka vlády Indira Gándíová kritizovala sovietsku inváziu do Afganistanu.

SkryťVypnúť reklamu

1990

Lech Walesa zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb v Poľsku. Väčšinou hlasov porazil svojho protikandidáta, zahraničného Poliaka S. Tyminského, ktorý ho označil za "nebezpečenstvo pre demokraciu".

1992

Premiér John Major oznámil, že nástupca britského trónu princ Charles bude žiť oddelene od svojej manželky lady Diany.

1994

V bývalom sídle severoírskeho parlamentu neďaleko Belfastu sa začalo prvé kolo rokovania vodcov Sinn Féin s britskými politikmi o pokračovaní mierového procesu v Severnom Írsku.

1997

9. - 10. V nemeckom Petersbergu sa konala medzinárodná konferencia o pokračovaní mierového procesu v Bosne a Hercegovine.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 942
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 958
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 538
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 912
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 166
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 401
  7. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 367
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 135
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu