Nedôverovať? Ešte hlúpejšie. Ako asi premýšľa mimoriadne obľúbený prezident najväčšej krajiny sveta, ktorému sa končí druhé volebné obdobie a podľa ústavy by už kandidovať nemal?
Redaktorke týždenníka Novaja Gazeta, kde kedysi pracovala Anna Politkovská a s ňou ďalší dvaja zavraždení ruskí novinári, sa to možno podarilo. Je to ako s džbánom a opicou, ktorá doňho vložila ruku a chytila v ňom za hrsť orechov. A teraz nie a nie vybrať ruku z nádoby. S orechmi v ruke sa to nedá. Pustiť orechy? Načo tam potom liezla? "V tomto momente sa zdá, že niet dobrých politických riešení," vystihla Putinov problém novinárka Julia Latyninová.
Načo voliť?
Nedeľa 2. decembra. Osem hodín večer moskovského času: "Vážení diváci, práve v tejto chvíli sa zavreli volebné miestnosti na západe krajiny a teraz môžeme konečne zverejniť dlhoočakávané prvé odhady výsledkov ruských parlamentných volieb. Podľa nich vyše 60 percent hlasov získala strana Jednotné Rusko," hovorí moderátor jedného z ruských kanálov, ktoré spája jedna vlastnosť - prezident Vladimir Putin a posledne stranícka jednotka Jednotného Ruska sa v nich nekritizuje.
Naši, ako sa volá masovo organizovaná ruská mládež obdivujúca Putina, výsledok vedela dva dni pred voľbami. Letáky oznamujúce jeho víťazstvo vytlačila už v piatok.
Pondelok 3. decembra. 14.34: "Ja som nešiel voliť. Bolo jasné, ako to dopadne, načo chodiť z domu do mrazu?" smeje sa mladý Moskovčan Saša Šaginov, ktorý sa v nedeľu mohol stať jedným z nových ruských prvovoličov. Deň po voľbách aspoň prišiel na Puškinovo námestie osláviť víťazstvo Jednotného Ruska. Proputinovské hnutie Mladé Rusko tam zorganizovalo koncert obľúbených ruských kapiel. "Neprekáža, že európski pozorovatelia označili voľby za neférové?" Saša sa za gitarových rifov obľúbenej kapely Prikľučenie elektronikov zamyslí. "Je mi to jedno. Voľby sú aj tak hlúposť. Putin je skvelý vodca. Nemalo by sa to meniť."
Úspešné referendum o prezidentovi
Anekdota o ruskom prezidentovi. Autor neznámy: "Putin na tlačovej besede povedal, že v roku 2008 bude Rusku vládnuť nový človek. Putinov poradca neskôr dodal, že podľa jednoznačnej mienky Západu sa po ôsmich rokoch vládnutia z Vladimira Putina stal úplne nový človek."
Po druhom decembri je podľa ruského prezidenta dolná komora ruského parlamentu Štátna duma oveľa legitímnejšia než kydykoľvek predtým. Okrem Jednotého Ruska, ktoré môže kedykoľvek pohodlne zmeniť ústavu, sa do parlamentu dostali traja štatisti. Komunisti, podľa ktorých to boli najšpinavšie voľby v ruskej histórii a vládne zdroje im zobrali polovicu hlasov. Liberálni demorakrati nacionalistu Vladimira Žirinovského a Spravodlivé Rusko, ktoré podporuje Putina, na rozdiel od Jednotného Ruska z ľavicovej perspektívy.
Demokratická opozícia, ktorú podľa Putina reprezentujú "šakali platení zahraničnými ambasádmi", získala podporu veľkosti štatistickej odchýlky. Líder Jednotného Ruska, šéf dumy a jeden z mnohých možných kandidátov na prezidenta podporovaných Kremľom Boris Gryzlov po parlamentných voľbách vyhlásil, že referendum o Putinovi dopadlo úspešne. "Putin je náš národný líder a ostane ním, nech už bude mať akékoľvek povolanie po prezidentských voľbách," dodal Gryzlov.
Najväčšie tajomstvo Vladimira Putina
Program víťaznej strany Jednotného Ruska mal len dve slová: Putinov plán. Podľa najväčšej parlamentnej strany by mal ruský prezident Vladimir Putin ostať vodcom národa aj po druhom volebnom období. Predstavitelia Jednotného Ruska jedným dychom dodávajú, že Putin už po tretí raz kandidovať za prezidenta nebude. Ani ústavu kvôli nemu meniť nechystajú. Na otázku, ako si predstavujú pôsobenie národného vodcu, krčia plecami. Je to na osobnom rozhodnutí Vladimira Vladimiroviča Putina. Nejde o formálne postavenie, ale morálne právo prezidenta, ktorý postavil krajinu na nohy a vrátil jej sebavedomie.
"Možností je viacero. Môže byť premiérom, po krátkej prestávke môže znovu kandidovať na prezidenta či šéfovať parlamentu a tak ďalej, a tak ďalej. Všetko sú len špekulácie, o ktorých rozhodne sám Putin. Pravdepodobne ešte ani on nevie, čo si vyberie," hovorí Maša Lipmanová, analytička moskovského Carnegieho centra. Putin je podľa nej verný svojej profesii, z ktorej vzišiel. Agent KGB a neskôr šéf jej nasledovníčky FSB sa vyžíva v tajnostiach. Takmer po ôsmich rokoch je rovnako nečitateľný ako na začiatku svojho prezidentovania. "Všetky možnosti sú otvorené, možno odíde aj z politiky," dodáva predstaviteľ Jednotného Ruska Dmitrij Polenikov a priznáva tak, že ani jeho najbližší straníci nevedia, aký ťah si Putin vyberie.
Operácia nasledovník
"Spolieham sa a verím vo vašu podporu," tri dni pred voľbami ruský prezident Vladimir Putin vystúpil v televíznom prejave, kde vyzval Rusov, aby si splnili svoju občiansku povinnosť a išli voliť stranu Jednotné Rusko.
Tri mesiace po parlamentných voľbách 2. marca 2008 čakajú Rusko prezidentské voľby. Vladimir Putin viackrát vyhlásil, že v nich kandidovať nebude. Kto sa stane hlavným kandidátom podporovaným Kremľom, by mohlo byť známe ešte pred Vianocami na kongrese Jednotného Ruska. Kandidáta vyberú spolu s prezidentom Putinom. Podľa šéfa analytického centra Baškirova Aleksandra Muzafarova väčšina Rusov čaká, na koho ukáže prezident. "Experti sa domnievajú, že prezidentovi nezostalo veľa času, aby vybral nejaké prekvapenie. Nástupca bude vybraný na poslednú chvílu a bude jedným zo známych kandidátov," napísal moskovský denník RBK. Ideálne by mohlo ísť o slabého, starého a chorého kandidáta, hovoria polovážne pozorovatelia.
Po krátkej prestávke by mohol už podľa ústavy znovu kandidovať Putin.
Putinova mládež má o politike jasnú predstavu: Putin by mal zostať. |