Ako pre S-reality potvrdili na Úrade hovorcu Ministerstva životného prostredia a výstavby Chorvátskej republiky, za ostatné štyri roky v krajine zbúrali približne 2500 nelegálne postavených stavieb. Ilegálna výstavba, ako hovoria predstavitelia úradu, je v Chorvátsku takpovediac skrotená. "V súčasnosti zostáva len málo prípadov, kedy niekto začne stavať bez zákonom predpísanej dokumentácie. Odstraňovanie nelegálnych stavieb je však len jedno z opatrení na ochranu priestoru," uvádza sa v stanovisku.
V Chorvátsku je 556 miest a obcí a počas posledných štyroch rokov takmer všetky vypracovali priestorové plány (priestorový plán je podobný našim územným plánom zón, je však komplexnejší, určuje aj dalšie aspekty, ako sú ekonomické a sociálne ciele a pod.). Osem samospráv plán dokončuje.
Priestorové plány v Chorvátsku hrajú významnú úlohu - v októbri nadobudol platnosť nový Zákon o priestorovom usporiadaní a výstavbe, ktorý zjednodušuje postup pri vydávaní stavebného povolenia. Chorvátsko si stráži pobrežie - zakázala sa napríklad výstavba vo vzdialenosti 70 až 100 metrov od mora, odstránili tu rozširovanie stavebných území. Ilegálne postavené stavby nemajú prístup k infraštruktúram.
O odstraňovaní ilegálne postaveného objektu v Chorvátsku rozhoduje Stavebná inšpekcia Ministerstva životného prostredia a výstavby po tom, ako sa potvrdí to, že na výstavbu nebola vydaná predpísaná dokumentácia. Ilegálne postavenú stavbu tiež môžu zlegalizovať, ale iba prípade, ak sa nachádza v takzvanom priestorovom pláne, v takej zóne, v ktorej sa plánovala výstavba a zároveň ak je stavba postavená v súlade s parametrami zadanými v priestorovom pláne. (ht)