Sotva sa členské štáty únie zhodli na ťažko vypotenom, trojodsekovom komentári k výsledku ruských parlamentných volieb, východný sused ich opäť rozdelil. Tentoraz ide priamo o osobu víťaza hlasovania, prezidenta Vladimira Putina.
Rozhodne nie slobodné
Európski politici sa začali hádať, ktorý z nich gratuloval Putinovi k víťazstvu. Napriek tomu únia zaujala k voľbám kritický postoj a odsúdila špinavé praktiky, ktoré ich sprevádzali. Rozruch vznikol po tom, keď sa ukázalo, že francúzsky prezident Nicolas Sarkozy po zverejnení výsledkov volieb Putinovi zablahoželal.
Sarkozy, ktorý sám razí tvrdšiu politiku proti Rusku ako jeho predchodca Jacques Chirac, sa dostal do rozporu s tvrdou líniou nemeckej vlády. Hovorca kancelárky Angely Merkelovej označil ruské voľby za „rozhodne nie slobodné, rozhodne nie spravodlivé a rozhodne nie demokratické“. Merkelová Putinovi k víťazstvu negratulovala.
Sarkozyho minister pre Európu Jean-Pierre Jouyet v tom nevidel problém: podľa neho „nie je rozpor“ medzi na jednej strane kritikou stavu ľudských práv v Rusku, a na druhej gratuláciou víťazovi volieb a uzatváranie obchodov.
Volal aj Prodi
Prestrelka mohla zostať na osi Paríž-Berlín, udalosť však oživili talianske médiá. Tie zaútočili na premiéra Romana Prodiho (na snímke Reuters) za blahoprajný telefonát Putinovi, ktorým sa pochválil Kremeľ. Prodi bol jedným z mála európskych šéfov vlád, ktorý preniesol na adresu Ruska kritické slová. Putinovi, naopak, nevolal český prezident Václav Klaus, ktorý sa netají obdivom k ruskému vodcovi.
Počas rozhovoru padlo viacero tém vrátane výmeny názorov. Telefonát víťazovi je úplne štandardná vec.
stanovisko úradu premiéra Romano Prodiho
Autor: Kateřina Šafářiková,Brusel