Najvyššie koncentrácie nebezpečných látok nemajú bývalí pracovníci Chemka, ale, paradoxne, rybári a ich rodinní príslušníci.
KOŠICE. Približne štvrť milióna obyvateľov Strážskeho, Humenného, Michaloviec a okolitých obcí je permanentne vystavených pôsobeniu mimoriadne nebezpečných polychlórovaných bifenylov (PCB).
PCB spôsobujú vývojové zmeny ľudského plodu a detí, poškodzujú štítnu žľazu, pečeň a imunitný systém.
Trojuholník smrti
V Chemku Strážske vyrobili v rokoch 1959 až 1984 približne 21-tisíc ton PCB. Podľa odhadov je na Slovensku dodnes uskladnených okolo štyritisíc ton, z toho štvrtina priamo v Chemku, ďalších 900 ton PCB odpadov z výroby je na skládke v Strážskom. Kontaminovaná je pôda, spodná a povrchová voda v rieke Laborec a na Zemplínskej šírave.
Všetky doterajšie výskumy dokazujú, že v „trojuholníku smrti“ sú mimoriadne vysoko kontaminované články lokálneho potravinového reťazca, najmä ryby. Podľa vyšetrení krvi obyvateľov najvyššie koncentrácie nebezpečných látok nemajú bývalí pracovníci Chemka, ale, paradoxne, rybári a ich rodinní príslušníci.
Záväzok
Slovensko ako člen Európskej únie a signatár Štokholmského dohovoru OSN o perzistentných anorganických látkach je povinné do roku 2010 bezpečne zneškodniť všetky zásoby PCB.
Košický samosprávny kraj v spolupráci s ministerstvom životného prostredia a súkromným sektorom pripravuje projekt nespaľovacej likvidácie zdraviu škodlivých látok.
„Je to jeden z prvých projektov podpory alternatívnych metód na zneškodnenie týchto látok bezpečným spôsobom. Slovensko je prvým štátom, ktorý realizuje tento projekt. Na zneškodnenie sa nevyužíva spaľovanie, ale deštrukčná jednotka, ktorá ich chemicky rozkladá,“ povedal včera v Košiciach projektový manažér Martin Murín.
Projekt
Celkové náklady na kúpu zariadenia predstavujú viac ako dvadsať miliónov amerických dolárov. Polovičnou sumou prispeje prostredníctvom Svetovej banky donorská organizácia Global Environment Facility, na zvyšku sa bude podieľať ministerstvo životného prostredia, samospráva a konzorcium súkromného sektora.
„Tender je ukončený, pripravený je kontrakt na dodávku zariadenia. Jednotka má kapacitu tisíc ton ročne, čo by malo zodpovedať potrebám Slovenskej republiky,“ povedal Murín. Keď sa nevyskytnú neočakávané problémy, zariadenie by mali inštalovať v Strážskom už na budúci rok.
Ďalšie technologické zariadenie by malo slúžiť na extrakciu PCB látok z vysoko kontaminovaných pôd a sedimentov. Tender by mal byť vyhlásený koncom roka 2008.
„Riešenie problému je pre naše mesto životne dôležité. Aj my sa chceme na ňom podieľať,“ povedal primátor Strážskeho Vladimír Dunajčák.