Ako všade na svete, ani v Rakúsku sa nevypláca porušovať dopravné predpisy. Polícia je nemilosrdná a previnilcom hrozia vysoké pokuty. Vodiči znalí pomerov v alpskej republike sa v prípade, že sa za nimi zjaví auto s blikajúcim modrým majáčikom, snažia urýchlene zastaviť a bez dohovárania za priestupok zaplatiť.
Pokiaľ priestupok nie je závažný a vodič ho uzná, muži zákona sa uspokoja s miernejšou pokutou – tá najnižšia býva obvykle okolo 300 šilingov. Vždy je však rozumnejšie zaplatiť na mieste, pretože úradmi vymáhaná pokuta býva spravidla vyššia. Platí ďalšia základná poučka: Nikdy neponúkať policajtovi „peniaze do vrecka“. Pokus podplatiť rakúsku dopravnú políciu sa totiž obvykle končí veľmi zle, mnohokrát i pred súdom.
Pevné radary pre bežných motoristov, ktorí prekračujú rýchlosť menej než o desať kilometrov za hodinu, veľké nebezpečenstvo neznamenajú – mestských vodičov „vyfotografujú“ väčšinou až pri sedemdesiatke a na diaľniciach až pri rýchlosti okolo 150 kilometrov za hodinu. Rakúsky pevný radar býva nastavený na toleranciu 20 kilometrov za hodinu – inak by sa filmy museli meniť denne.
Od budúceho roka však polícia nainštaluje nové zariadenia, ktoré už nebudú tak benevolentné a digitálne fotografie každého previnilca ihneď prenesú do databanky ministerstva vnútra.
„Muži s radarmi“ v kožených bundách a s bielymi čiapkami sa v Rakúsku za svoju prácu nehanbia a v jednom rakúskom týždenníku nedávno dokonca ochotne pózovali so svojimi „zbraňami“, ten istý časopis dokonca zverejnil zoznam pevných radarov v krajine. Pohyblivé hliadky však menia svoje revíry každú chvíľu, a preto v Rakúsku platí: „Achtung Radar!“ Môže byť kdekoľvek.
MICHAL KERN, Viedeň, ČTK