Svet chladí horúce balkánske hlavy

Stúpajúce nacionalistické vášne vo všetkých krajinách, ktoré vznikli na zrúcaninách bývalej Juhoslávie, prinútili Spojené štáty, Európsku úniu (EÚ) a Rusko znova dať hlavy dokopy.


Šéf americkej diplomacie Colin Powell v súhlasnom objatí s macedónskym prezidentom Borisom Trajkovským. FOTO – REUTERS



Za jediný týždeň, uplynulý, bola najprv v Bruseli zabezpečená konkrétna podpora EÚ výkonnej tzv. kontaktnej skupine pre bývalú Juhosláviu, ktorá potom v Paríži predniesla jednoznačnú politickú deklaráciu. Hneď „zahorúca“ ju potom americký minister zahraničia Colin Powell postúpil v Skopje desiatim balkánskym ministrom zahraničných vecí na osobitnom summite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Západ, zdá sa, definitívne pochopil, že s doterajšími bruselskými sľubmi nedosiahne pokrok. Preto mimoriadnym krokom pridružil k Európskej únii odstredivými silami najohrozenejšie Macedónsko. Juhosláviu za úsilie vynaložené pri demokratizácii štátu odmenil finančne – 156 miliónmi eur súrnej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfovia diplomacií piatich najvyspelejších západných krajín a Ruska hneď po tomto konkrétnom podnete v Paríži spoločne tlmočili, že mienia vytĺcť z horúcich balkánskych hláv každý pokus o destabilizáciu a dezintegráciu regiónu. Macedónskemu vedeniu určili lehotu do konca júna na splnenie oprávnených požiadaviek albánskej menšiny (rovnoprávne zastúpenie v štátnych orgánoch, polícii a v armáde, vlastná univerzita a médiá), predstaviteľom juhoslovanskej federácie a Čiernej Hory zasa pripomenuli, že sa majú dohodnúť o funkciách spoločného štátu a umožniť všeobecné voľby v Kosove, a vzbúreným hercegovinským Chorvátom aj predstaviteľom ostatných dvoch národov, Srbom a Moslimom, naznačili, že svet bude podporovať iba integračné procesy a medzietnické spolunažívanie.

SkryťVypnúť reklamu

Powellova misia v Skopje a zverejnenie jej výsledkov – Spojené štáty zostanú v regióne v rámci NATO, kým nesplnia svoju mierovú úlohu, avšak nikomu nebudú varovkyňou – vplývali podľa prvých reakcií pozitívne na tých, ktorým boli venované: presvedčivo poukázali na to, že Američania mienia peniaze svojich daňových poplatníkov vynaložiť účinne.

Politickú analýzu si tentoraz nezaslúži len to, čo sa udialo, ale aj to, čo nevyšlo a čo sa s veľkým záujmom očakávalo. Colin Powell totiž nepricestoval do Prištiny, kde mal byť pri tej príležitosti zverejnený definitívny návrh „právneho rámca“ pre Kosovo, alebo podľa albánskeho tlmočenia – projekt novej kosovskej ústavy. S najvyššími zastupiteľmi kosovských Albáncov a Srbov a s predstaviteľmi medzinárodného spoločenstva v Kosove sa stretol v skopjanskom hoteli so zdôvodnením, že je návšteva odročená „pre zlé počasie“.

SkryťVypnúť reklamu

Je isté, že počasie tentoraz nebolo dobrým spojencom kosovských Albáncov a že najviac získal šéf civilnej misie v Kosove (UNMIK) Hans Haekkerup, lebo nemusel v delikátnej situácii preťať gordický uzol krízy, do ktorého sa splietli maximalistické požiadavky albánskych politikov a závery rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1244. Šéf UNMIK-u sa totiž zasadzuje za to, aby „právny rámec“ zabezpečil najširšiu samosprávu Kosova, avšak bez ústavných, štátnych kategórií – bez prejudikovania konečného politického riešenia.

Samozrejme, oveľa dôležitejšie než názov dokumentu je to, čo sa v ňom píše. Ale jeho tvorcovia, ktorí deň predtým oznámili, že je predbežný návrh dokončený, po odročení Powellovej návštevy vyhlásili, že ho treba ešte – dopracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa všetkého najväčší ústupok teraz urobili juhoslovanskej strane, lebo zverejnenie dokumentu o Kosove by istotne vplývalo na záverečné debaty o zachovaní federácie v predvečer veľmi dôležitých volieb v Čiernej Hore.

Zatiaľ sa nevie, aká je cena takejto americkej podpory, ale účet, ktorý zo Skopje do Belehradu priniesol juhoslovanský šéf diplomacie Goran Svilanovič, istotne nie je malý: pohybuje sa pravdepodobne kdesi medzi vydaním S. Miloševiča Haagu, najširšou autonómiou Kosova a maximálnou samostatnosťou Čiernej Hory.

PRE SME – ZDENKO POP, Nový Sad

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu