Rasizmus vo Veľkej Británii prežíva a z času na čas aj ožíva

V americkom Cincinnati nestihli ešte ani urobiť konečný účet po rasovo motivovaných nepokojoch a vo Veľkej Británii už otvárali účet nový. V meste Bradford sa strhli v nedeľu večer pouličné potýčky. Rozbíjali sa pohostinstvá, horeli autá.

Polícia až do včera váhala s potvrdením rasového motívu zrážok. Očití svedkovia však hovorili jednoznačne – išlo o zrážky medzi „bielymi“ a ľuďmi z ázijskej komunity. Miestni policajní úradníci preto napokon kapitulovali a priznali to, čo všetci dávno vedeli.

EK o britskej xenofóbii

Pri hľadaní odpovede na otázku, prečo v západoyorkshirskom meste medzi sebou bojovali ľudia s rôznou farbou plete, treba zohľadniť viac strán. Všimnúť si celkovú atmosféru na ostrovoch, ktorá má dnes k multietnickému ideálu ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom apríla na to poukázala aj správa Európskej komisie proti rasizmu a intolerancii pri Rade Európy. Všíma si najmä rasizmus namierený v Británii proti azylantom a utečencom. „Odráža sa to v xenofóbnom a netolerantnom zastúpení týchto skupín v médiách, ale tiež v tóne používanom politikmi podporujúcimi prijatie a posilnenie stále viac reštriktívnych azylových a imigračných zákonov.“

Ostrý jazyk konzervatívcov

Sú to skutočne bulvárne médiá a politici, ktorí na ostrovoch robia dusno. Naposledy bývalý poslanec za Konzervatívnu stranu John Townend koncom marca povedal, že „imigranti sú zodpovední za nárast kriminality a podkopávajú tiež britskú anglosaskú spoločnosť“.

Konzervatívci sa od jeho slov rýchlo dištancovali ústami straníckeho šéfa Williama Haguea. O atmosfére, ktorá je medzi niektorými politikmi, však toto „prerieknutie“ politického dôchodcu povedalo dosť. Rovnako aj to, že konzervatívni kandidáti do parlamentu krátko po tomto incidente dostali stranícky list s upozornením, aby počas volebnej kampane nevyjadrovali rasistické názory a nepoužívali poburujúce výrazy.

SkryťVypnúť reklamu

„Vedenie k príprave tohto materiálu viedli obavy zo stále prítomných rasistických názorov v strane. Vedia, že niektorí ľudia túto tému chceli vytiahnuť vo volebnej kampani,“ povedal pre The Independent jeden z členov konzervatívnej strany, ktorý si želal zostať v anonymite.

„Veríme, že v Británii vždy záležalo na talente, a nie na farbe pokožky alebo vyznaní, či na tom, kto sú vaši rodičia,“ snažia sa zo seba konzervatívci strhnúť biľag strany, ku ktorej patria aj poznámky s rasistickým podtextom. „S debatou o azylovej politike začali aj za cenu, že sa tak otvorila rasová otázka,“ pripomenul člen labouristickej strany Clive Soley.

O atmosfére v Británii hovorí prípad jednej z najväčších futbalových nádejí – Leeho Bowyera. So spoluhráčom Jonathanom Woodgatom čelia obvineniu zo zbitia ázijských študentov, pričom jeden z nich utrpel niekoľko zlomenín. Stále sa preťahujúci súd s hviezdou Leedsu patrí k najväčším kauzám v Británii.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy (nielen) Bradfordu

Bradford nezažil rasovo motivované nepokoje prvýkrát. Za bitkami treba vidieť aj obyčajnú neschopnosť riešiť problémy v mestách, kde sú etnické štvrte. To platilo za konzervatívcov a je to tak aj teraz, keď vládnu labouristi.

Počas troch dní násilia v roku 1995 polícia zadržala 41 ľudí, škody vtedy dosiahli milión libier. Rozsah škôd z nedeľných zrážok bude menší, ale problémy v tejto oblasti sú tie isté. Vysoká nezamestnanosť, nekvalitné školstvo a neschopnosť polície efektívne pracovať tam, kde žijú etnické menšiny.

Bieli policajti si v ázijských štvrtiach nedokážu poradiť. V meste, kde sú tri komunity – moslimská, hinduistická a sikhovia – to platí obzvlášť. Polícia tu už po zrážkach v 1995 čelila obvineniam z rasizmu, objavili sa aj teraz. Policajti údajne nadržiavali bielym výtržníkom. Pokiaľ do ich radov nevstúpia ľudia z jednotlivých minorít (jeden z vládnych zámerov, ktorý treba splniť), nebude polícii nik veriť. Bez dôvery v zákon je k zákonom ulice už len kúsok.

SkryťVypnúť reklamu

MAREK CHORVATOVIČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 688
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 470
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 464
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 458
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 564
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 998
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu