
Ilustračné foto.
BRATISLAVA – V Bratislave sa množia prepady bánk, za posledné štyri mesiace ich bolo päť, všetky sa odohrali so zbraňou v ruke. Naposledy vylúpili pobočku Poľnobanky na Krížnej ulici minulú nedeľu. Kým pri prvých štyroch lupoch prišli banky dokopy o necelé tri milióny, ten posledný stál Poľnobanku asi desať miliónov.
Predstava galantného neozbrojeného chlapíka, ktorý vďaka odborným vedomostiam dokáže prekonať nástrahy zabezpečovacích systémov a pod rúškom tmy otvorí trezor, je nenávratne preč.
Súčasná generácia bankových lupičov vykráda banky vo dne, za plnej prevádzky. Bratislava je pre nich veľmi výhodná nielen kvôli počtu bánk, ale aj preto, že môžu byť za hranicami skôr, ako polícia urobí obhliadku miesta činu.
Zabezpečovacie zariadenia bánk sú väčšinou spoľahlivé, ale proti zlodejovi, ktorý na pokladníka namieri pištoľ, nepomôžu. Prepadom nezabránia ani kamery a balíčky s farbou, ktoré označia ulúpené bankovky, nanajvýš pomôžu vypátrať zločincov. Naši policajti sú v pátraní úspešnejší ako ich zahraniční kolegovia – 30 percent prípadov sa im darí objasniť.
Mohlo by sa zdať, že rastúci počet lúpeží bánk súvisí s priveľkou slobodou v demokracii. Ale ani policajné režimy sa im nedokázali ubrániť. Niektorí Bratislavčania si pamätajú vylúpenie pošty v čase socializmu, po ktorom roztrasená tetuška spoza okienka opísala lupiča príslušníkom VB slovami: „Mal biele tričko a tenisky.“
Pre svoju vynachádzavosť bankoví lupiči často získavali nielen sympatie zločineckého sveta, ale aj obyčajných ľudí. Z niektorých sa dokonca stali nesmrteľní literárni hrdinovia. Knihy o Jesse Jamesovi sa predávajú aj sto rokov po jeho smrti. Nehovoriac o tom, akou vďačnou témou je vykrádanie bánk pre filmových scenáristov.
(kr)
Tematicky príbuzné články:
Za štyri mesiace prepadli päť bánk
POSLEDNÉ LÚPEŽE V SLOVENSKÝCH BANKÁCH
Kam sa podelo 173 miliónov z lúpeže v Nitre, dodnes nikto nevie
Chybička sa vlúdi aj profesionálom
Zoči-voči lupičovi
Ako sa bránia banky