Vitangeolo Bini, florentský policajt na dôchodku, nevzbudzoval žiadne podozrenie, keď v sobotu večer navštívil svoju 82ročnú manželku v nemocnici v mestečku Prato. Sadol si k nej na posteľ a niečo si mrmlal. Mara Biniová, ktorá trpela už 12 rokov Alzheimerovou chorobou, mu neodpovedala. Už dávnejšie stratila reč, a svojho muža už nespoznávala.
„Nechápala som, prečo jej zahalil tvár a hruď uterákmi. Potom sa počula prvý výstrel a odpadla som,“ citoval denník Independent ženu, ktorá bola v tej chvíli tiež v miestnosti.
Bini dvomi výstrelmi z pištole svoju chorú ženu zabil. Potom zatelefonoval na políciu a počkal, kým si po neho príde. „Prepáčte, ale už som sa nemohol viac pozerať na to, ako trpí. Urobil som to, pretože som ju miloval,“ povedal podľa denníka Corriere della Sera polícii.
Takmer rok po smrti Piergiorgia Welbyho, ktorého z respirátora na jeho žiadosť odpojil taliansky lekár Mario Riccio, je eutanázia opäť horúcou témou na Apeninskom polostrove.
Sporný zákon o eutanázii
V Taliansku je výkon eutanázie ilegálny. Welbyho stúpenci však argumentovali, že ústava zaručuje pacientovi právo na odmietnutie liečby. Aj preto nebol čin lekára Ricciu klasifikovaný ako vražda.
Biniho prípad však Talianov šokoval. Za ukončením života nestál lekár a navyše bola použitá strelná zbraň.
Napriek tomu mnohí Taliani vyjadrili Binimu podporu. V krajine trpí Alzheimerom okolo 900tisíc ľudí. V Európe je až 13 percent žien okolo osemdesiatky postihnutých demenciou.
Súčasná vláda Romana Prodiho sa na zákone o eutanázii nevie dohodnúť, stredopravá opozícia a Vatikán sú zásadne proti.