Plán Putina sa môže začať. Ruská strana Jednotné Rusko, ktorá tak nazvala svoj politický program, po včerajších voľbách získala podľa prvých výsledkov ústavnú väčšinu v parlamente. Vo voľbách ju volilo vyše 60 percent voličov.
Prvýkrát sa na parlamentných voľbách nemohli zúčastniť nezávislí kandidáti. Sedempercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu podľa predbežných výsledkov mohli prekročiť ešte tri strany: komunisti, ultranacionalisti Vladimira Žirinovského a ľavicové prokremeľské Spravodlivé Rusko.
Putin 2.1
Akým smerom sa bude vyvíjať Rusko, však záleží len na jednom človeku prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Podľa plánu Putina by mal prezident ostať národným lídrom aj po marci budúceho roka, keď mu uplynie druhé volebné obdobie. Ako si to predstavuje, neprezradil.
Úvahy o ďalšom pôsobení ruského prezidenta zatienili samotné parlamentné voľby. „Putin povedal, že ak Jednotné Rusko vyhrá s absolútnou väčšinou, bude mať morálne právo ostať najvyššou autoritou v krajine,“ povedala SME analytička moskovského Carnegieho centra Maša Lipmanová. „Očakáva sa od neho, že do konca roka naznačí, ako si to predstavuje.“
Nie je vylúčené, že v Rusku vzniknú dve centrá moci nový zvolený prezident a Vladimir Putin. „To by bola totálne nová situácia, akú Rusko nezažilo a je len jednou z množstva variácií, pre ktoré sa napokon môže rozhodnúť,“ povedala Lipmanová.
Po tom, čo Putin oznámil, že bude kandidovať za Jednotné Rusko, sa preferencie strany rekordne zvýšili. Včera jej dalo hlas dvakrát viac voličov ako v minulých voľbách v roku 2003.
Podľa ruskej Ústrednej volebnej komisie prebehli voľby s minimom narušení. Iný názor mala opozícia vrátane komunistov. „Boli to najšpinavšie, najnezodpovednejšie voľby,“ povedal ich líder Gennadij Zjuganov.
Masové agitácie
Účasť dosiahla okolo 60 percent. „Aby toto 'referendum o Putinovi' mohlo byť trochu legitímnym, muselo hlasovať čo najviac ľudí, preto administratíva po celom Rusku tlačila na podriadených, aby išli voliť,“ dodala Lipmanová.
Podľa rádia Echo Moskvy boli najväčším problémom volieb nezákonná agitácia a obmedzené práva pozorovateľov. Kým pred štyrmi rokmi na voľby prišlo vyše tisíc pozorovateľov, teraz ich pozorovalo len tristo.
Experti OBSE z Úradu pre demokraciu a ľudské práva odmietli prísť pre komplikácie od obmedzeného počtu pozorovateľov až po problémy s vízami. Putin z toho obvinil Spojené štáty.
Počas volieb sa objavilo mnoho „organizovaných“ hlasovaní motivovaných darčekmi ako vodka, súťaž o auto Žiguli či vstupenky na koncert.
Voľby neboli slobodné ani férové
Napriek tomu, že jeho opozičné hnutie ruská volebná komisia odmietla zaregistrovať, išiel voliť. „Preškrtal som všetky strany a dopísal Iné Rusko,“ povedal GARRI KASPAROV krátko potom, ako hlasoval v moskovskej materskej škole.
Sú tieto parlamentné voľby spravodlivé?
„Ťažko povedať, že to boli voľby. Už len to, že ľudia nemohli zaškrtnúť svoj hlas bez toho, aby ich nikto nevidel. Je to ako za sovietskych čias, keď ľudia boli pod kontrolou.“
Máte o tom dôkazy?
Máme veľa správ o narušeniach, ktoré môžete čítať na blogoch, na internetových portáloch či počuť v rádiu Echo Moskvy. V niektorých nemocniciach dali pacientom lieky, až keď zahlasovali. Od registrácie politických strán po sčítanie hlasov nepovažujeme voľby za slobodné a fér. Išlo o proces legitimizácie Putinovej moci. Nebol by som prekvapený, keby sa objavili volebné miestnosti, kde bola aj stopercentná účasť.“
Aký bude Putinov ďalší ťah?
„Pochybujem, že to vôbec vie. Stále zvažuje svoje možnosti. Premiérstvo je mimo hry, pretože to je preňho veľmi slabé. Možno to bude niečo v parlamente. Podľa posledného vývoja bude pre Putina asi najlepšou možnosťou ostať národným lídrom, ktorý bude nad zákonom.
Spraví to?
„Musí sa rozhodnúť, či je pripravený prekročiť ústavný rámec, ktorý zatiaľ svojím spôsobom dodržiava. V momente, keď zavedie nový systém, aký navrhujú jeho stúpenci, stávame sa nedemokratickým teritóriom na spôsob Lukašenkovho režimu.“
V novej dume pravdepodobne bude veľmi ľahké prepísať ruskú ústavu.
„Legitimizovať svoju moc je zvláštny proces, nie je také ľahké siahnuť na moc. Nová duma nebude legitímna, pretože nereprezentuje väčšinu politických síl v Rusku. Som zvedavý, koľko strán tam bude, možno dve alebo tri. Samozrejme, že na papieri môže zmeniť ústavu. To však znamená, že sa stávame otvorenou diktatúrou. V čase, keď ľudia začínajú byť frustrovaní zvyšujúcimi sa cenami a rozdielom medzi bohatými a chudobnými, to môže vyvolať ohňostroj.“
Predpovedáte koniec demokracie v Rusku?
„Diktatúru neurobíte za jednu noc, ak nevyužijete vojenskú silu. Je to postupný proces.
Ako to podľa vás vníma zahraničie?
Na Západe nesledujú Putinove zámery a nepozerajú sa mu priamo do očí, umožňujú mu tak pracovať na vytvorení diktatúry jednej strany bez toho, aby za to zobral zodpovednosť. Putin chce vládnuť ako Stalin a žiť ako Abramovič - ale zákonne sa to nedá.“
Chcete pokračovať v protestných pochodoch po voľbách?
„Nadnes neplánujeme žiadny pochod ani protest. S našimi spolupracovníkmi pôjdeme do Ústrednej volebnej komisie. Chceme tam položiť kvety. Bude to symbolický pohreb ruskej demokracie. Chceme poriadne zanalyzovať výsledok volieb. Otázne je, čo bude s komunistami, ktorí môžu dostať menej hlasov, ako sľúbil Zjuganov. Môže to vyvolať nespokojnosť v strane a viesť k väčšej spolupráci s ostatnými opozičnými skupinami. Druhý december a druhý marec (dátum prezidentských volieb) sú pre nás dôležitými míľnikmi, ale to nie je koniec zápasu.“
Putin chce vládnuť ako Stalin a žiť ako Abramovič. Ale zákonne sa to nedá.
Garri Kasparov, opozičný líder a bývalý majster sveta v šachu
Elita volí Putina
Ruský režisér Nikita Michalkov či vrcholoví športovci podporujú Jednotné Rusko.
„Všetko je veľmi dobre pripravené, výsledok si Kremeľ zabezpečil dopredu,“ povedal SME ruský spisovateľ Viktor Jerofejev, známy svojím kritickým postojom k ruskému prezidentovi. Počas volieb ani nebol v krajine. Dal prednosť Taliansku.
V Rusku je však medzi umelcami či športovcami v menšine. Väčšina ruskej elity podporuje prezidenta Putina, preto včera volila stranu Jednotné Rusko. Desiatku na včerajších voľbách plánovala zaškrtnúť väčšina ruských olympionikov, ktorí sa pripravujú na zimné olympijské hry v Soči 2014. Tie považujú najmä za Putinov úspech. „Všetci, aj vedúci športovci, ktorí chcú pomôcť športu, sú v tejto strane sme jedna komanda,“ povedala týždenníku Novaja Gazeta olympijská víťazka v rýchlokorčuľovaní Svetlana Žurovová. Podobne sa vyjadrila atletická rekordérka Taťjana Lebedevová či trojnásobný olympijský víťaz Alexander Karelin.
Slávny ruský režisér Nikita Michalkov je známy svojím obdivom k Putinovi. Spolu s viacerými umelcami ho vyzval, aby kandidoval za prezidenta aj tretíkrát. V Moskovských kinách beží jeho film Dvanásť, v ktorom ruský dôstojník adoptuje čečenského chlapca. Súkromnú premiéru mal aj v rezidencii ruského prezidenta, ktorého film dojal k slzám.
„Počuli ste niekdy o kulte osobnosti?“ opýtal sa Michalkova spisovateľ Jerofejev v nedávnej televíznej debate. V telefonickej ankete divákov potom prekvapivo vyhral Jerofejev nad Michalkovom takmer s dvojnásobným počtom hlasov.
Hlasovanie si nenechali ujsť ani finalistky súťaže Miss Rusko 2007. REUTERS |