Šestnásť miliónov Venezuelčanov mohlo vo včerajšom referende o novej ústave zaškrtnúť áno alebo nie. V Caracase ich už pred svitaním pre istotu zobudili sirény a hlasná hudba. V dlhých radoch potom stáli pred volebnými miestnosťami, aby vyjadrili svoj súhlas, alebo nesúhlas s Chávezovou politikou.
Rozhodovali o 69 zásadných zmenách ústavy, ktoré navrhol buď sám prezident, alebo jeho ľudia v parlamente. Chávez si chce novým zákonom predĺžiť volebné obdobie zo šiestich na sedem rokov a mať možnosť kandidovať na post prezidenta neobmedzene.
Študenti sú proti
Práve táto navrhovaná zmena ústavy vyhnala do ulíc desaťtisíce študentov, ktorí sa Chávezovej neobmedzenej vlády boja. Obávajú sa, že sa z ich krajiny stane druhá Kuba a prezident ohrozí demokraciu. Na stranu študentov a opozície už medzičasom prešlo aj niekoľko Chávezových spojencov. Medzi nimi aj bývalý generál Raúl Baduel, ktorý označil navrhované reformy za štátny prevrat.
Prezident sa však nezľakol, hoci taký masívny odpor asi neočakával. Je presvedčený, že väčšina Venezuelčanov za ním stále stojí. V kampani pred referendom vytiahol všetky zbrane a nezabudol ani na svojich „úhlavných nepriateľov“.
Televíznu stanicu CNN obvinil z „mediálnej tyranie“ a vyhlásil, že akéhokoľvek zahraničného novinára, ktorý by sa chcel na území Venezuely zapojiť do „imperialistickej operácie proti jeho krajine“, okamžite vyhostia. „CNN počúvajte pozorne: toto je len varovanie,“ citoval Cháveza magazín Time.
Ropa nepotečie
Okrem toho prezident obvinil Washington, že je zapojený do štrajkov proti nemu. V prípade, že by sa Američania pokúsili spochybniť výsledky ľudového hlasovania, vraj okamžite zatvorí kohútiky s ropou. Spojené štáty sú najväčším odberateľom venezuelskej ropy.
Neobmedzený mandát pre prezidenta nemá byť jedinou ústavnou zmenou. Chávez chce prevziať aj kontrolu nad centrálnou bankou, skrátiť pracovný deň z 8 na 6 hodín a znížiť vek voličov z 18 na 16 rokov. Okrem toho sa chystá obmedziť moc štátnych guvernérov. Chce tiež rozšíriť sociálne výhody na širšiu časť obyvateľstva.
Odhady zakázané
Podľa posledných prieskumov sa v referende očakával tesný výsledok. Viackrát sa však už podľa BBC stalo, že prieskumy ukazovali nižšiu podporu Cháveza, s akou v skutočnosti môže rátať.
Výsledky hlasovania sa očakávali okolo včerajšej polnoci, v krajine bolo zakázané zverejňovať predbežné odhady. Na poriadok dávalo pozor stotisíc vojakov a vo volebných miestnostiach plánovali hliadkovať študenti, aby zabránili podvodom. Pozorovateľov z Európskej komisie a z Organizácie amerických štátov Chávez nepozval, zavolal vraj vlastných.
Ak mi Boh dá dlhý život
a bude mi pomáhať, budem na čele tejto vlády až do roku 2050.
Hugo Chávez, prezident Venezuely
FOTO – REUTERS, SITA/AP |