POPRAD. Hrobka predstaviteľa elity z prelomu 4. a 5 storočia, ktorú vlani našli pri terénnych prácach na výstavbe priemyselného parku v Poprade-Matejovciach, patrí medzi unikáty európskeho významu. Jedenásť ton organického materiálu, predovšetkým z drevenej konštrukcie absolútne zachovaného hrobu, konzervujú v rámci medzinárodnej spolupráce v Archeologickom múzeu v nemeckom Schleswigu. Slovensko zatiaľ na konzerváciu, ktorá je základným predpokladom zachovania mimoriadne vzácneho dedičstva, neprispelo.
Vzácny ako muž z ľadovca
Podľa zástupcu riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karola Pietu, ktorý sa na výskume podieľal, prirovnanie nálezu k hrobke egyptského faraóna Tutanchamóna nie je vôbec prehnané.
„Nenašli sme v nej síce toľko zlata, stav hrobky, jej zachovalá architektúra, nálezy nábytku, odevov z kože a textilu a ďalšej výbavy má však takú historickú hodnotu, že sa nedá porovnať s ničím, čo sa doteraz v Európe našlo, azda len s objavom pravekého muža z ľadovca Ötziho.“
Nález vzbudil obrovský ohlas medzi odborníkmi i laikmi. O expozíciu už prejavili záujem viaceré zahraničné múzeá, okrem iných múzeum v dánskej Kodani a v nemeckom Speyeri: „Niet najmenšej pochybnosti, že keď sa nám podarí pripraviť reprezentatívnu výstavu ako národný projekt, mohla by roky putovať po celej Európe,“ hovorí Pieta.
Nemci zachraňujú na dlh
Ministerstvo kultúry poskytlo vlani na záchranu pamiatky 580-tisícovú mimoriadnu dotáciu. Peniaze však stačili akurát na transport materiálu do nemeckého Schleswigu, kde sú špecializované laboratóriá na konzerváciu dreva. Nemeckí odborníci síce v konzervovaní vzácnych drevených nálezov pokračujú, zatiaľ však bez príspevku slovenskej strany.
„Potrebovali by sme okolo milióna korún, čo je približne 30-tisíc eur, na zaplatenie dlhov. Je to zanedbateľná suma v porovnaní s historickou, spoločenskou a kultúrnou hodnotou, ktoré nález predstavuje. Bolo by nefér všetko nechať na našich nemeckých partnerov. Treba zabezpečiť aj financovanie konzervačných a výskumných prác na ďalšie dva roky. Je našou morálnou povinnosťou finančne sa podieľať na tomto projekte,“ hovorí Pieta.
Peniaze zatiaľ neprišli
Finančnú pomoc v rámci štátneho rozpočtu prisľúbil v auguste tohto roku aj premiér, doteraz však archeológovia žiadne peniaze nedostali. Viac aktivity očakávajú aj od krajskej samosprávy, ktorá by mala mať eminentný záujem na dokončení výskumu a príprave expozície.
Budúcu prezentáciu vzácneho objavu v pôvodnom prostredí pod Tatrami by mal spresniť projekt, ktorý pripravilo Podtatranské múzeum v Poprade.