Gabriele Pauliová nezostala povesti večnej rebelantky nič dlžná. Z bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) odišla vo veľkom štýle a na rozlúčku sa postarala o mediálny rozruch. Z politiky sa len tak odísť nechystá, odkázala neprajníkom.
Posledné mesiace sa meno regionálnej političky z Fürthu spájalo najmä so škandálmi. Najprv sa postarala o odchod dlhoročného bavorského premiéra a šéfa CSU Edmunda Stoibera. Stala sa kritičkou jeho štýlu vládnutia a obvinila ho, že ju nechal sledovať, aby ju mohol skompromitovať. Pre Stoibera to bol začiatok konca jeho oslnivej kariéry.
Gabriele Pauliová (na snímke SITA/AP) vymenila úlohu politickej oponentky za dráhu modelky. Magazín Park Avenue uverejnil sériu fotografií, na ktorých sa 50-ročná atraktívna politička predviedla v červenej parochni, zlatých minišatách, a latexových rukaviciach.
Dočasné manželstvá
A napokon sa rozhodla uchádzať o post šéfa CSU, ktoré sa uvoľnilo po odchode Stoibera. Navrhla dočasné manželstvá, ktoré by sa po siedmich rokoch mohli dobrovoľne rozísť - bez rozvodu.
Na zjazde získala len 24 hlasov, aj tak však tvrdila, že zo strany sa odísť nechystá. Napokon členkou CSU bola 30 rokov. Ako žena v typicky mužskej strane a dvakrát rozvedená, v katolíckom Bavorsku už dokázala, že sa len tak ľahko nevzdáva. Nakoniec hodila rukavicu do ringu a oznámila, že odchádza pre spôsob, akým sa ňou zaobchádzalo.
Peniaze za rozhovor
Nebola by to však Pauli, keby neodišla bez rozruchu. Poskytla exkluzívne interview magazínu Vanity Fair, za ktoré si nechala zaplatiť.
Odmietla zverejniť výšku honoráru a rozhodnutie vysvetlila zlými skúsenosťami s médiami. Vzápätí rozhnevala politikov i novinárov, že ako platená politička neposkytuje informácie novinárom zadarmo, ale necháva si za rozhovory platiť.
V rozhovore nevylúčila založenie vlastnej strany ani prestup do iného politického zoskupenia. Dnes je už dosť známa, aby sa jej podarilo oboje.