BRATISLAVA. Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uložil minulý rok pokuty vo výške 23 miliónov korún. Tento rok do konca septembra vo výške 25 miliónov. Pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu.
Úrad vo svojom vestníku navrhuje ministerstvu zdravotníctva „prijať právnu úpravu a vypracovať mechanizmus návratnosti zdrojov z vymožených pokút späť do systému verejného zdravotného poistenia“. Podľa hovorcu úradu Milana Michaliča z pokút by sa mal vytvoriť osobitný fond, z ktorého by sa hradili mimoriadne náročné zdravotnícke výkony. „Tento návrh však neprešiel,“ povedal Michalič.
Eva Slováková z tlačového odboru ministerstva zdravotníctva tvrdí, že rezort myšlienku zatiaľ úplne nezavrhol, zaoberá sa ňou a chce o nej vyvolať verejnú diskusiu.
Marián Petko, šéf Asociácie nemocníc, by takýto návrh privítal. „Ale zaplatené pokuty by nemali byť naliate späť do zdravotníctva ako do vody, ale využité adresne na špeciálny materiál, napríklad na nákup kardiostimulátorov alebo endoprotéz, ktoré sú drahé a čaká sa na ne dlho.“
Riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Edurad Kováč povedal, že ak zákon hovorí, že pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu, treba to rešpektovať.
Tomáš Szalay z Health Policy Institute hovorí, že pokuty bývajú štandardne príjmom štátneho rozpočtu. „Ani dopravné pokuty sa nepretavujú do výstavby diaľnic. Mohlo by to viesť aj k istej zvrátenosti konkrétneho rezortu, ktorý by sa snažil vybrať čo najviac, aby mal príjem.“
Príklad Envirofondu
Iba rezort životného prostredia si ešte za minulej vlády vynútil vznik Envirofondu, ktorého príjmy tvoria aj pokuty za porušenia zákona o ochrane prírody, za vpúšťanie odpadových vôd do riek či za znečisťovanie ovzdušia.
Minulý rok rozdelil 32 miliónov získaných z pokút. Envirofond však býva kritizovaný, pretože hlavné rozhodnutie, kto z neho dostane dotáciu, robí minister. Počas minulej vlády dostávali podporu najmä obce, ktoré mali starostov z SMK, dnes sú to obce, ktoré majú starostov zo strán súčasnej vládnej koalície.
Inšpiráciou sú odňaté zisky poisťovní
Požiadavka na vrátenie pokút, ktoré vyberie Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, je inšpirovaná požiadavkou vlády, aby zdravotné poisťovne vrátili celý zisk späť do zdravotníctva.
Novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá zakazuje poisťovniam vyplácať zisky svojim akcionárom, schválil parlament na predchádzajúcej schôdzi. Súkromné poisťovne, ako aj niektorí právnici ju pokladajú za protiústavnú, lebo so spätnou platnosťou mení podmienky, za akých poisťovne vstupovali na slovenský trh.
Sporné je aj to, že ku „konfiškácii“ ziskov došlo bez toho, aby akcionárom poisťovní bola vyplatená primeraná náhrada. Ústava pritom vyslovene hovorí, že jednou z podmienok vyvlastnenia je práve primeraná náhrada.