BRATISLAVA. Ak na budúcoročnej olympiáde v Pekingu získa slovenský športovec zlatú medailu, dostane milión korún. Štát však dá naň len polovičku (druhú doplatí Slovenský olympijský výbor). A aj tá bude na úkor financií na rozvoj športu.
Taký odkaz poslala vláda zo včerajšieho zasadania. „Prerokovala a schválila návrh zabezpečenia prípravy a účasti výprav Slovenskej republiky na Hrách XXIX. olympiády a XIII. paralympijských hrách v Pekingu 2008,“ píše sa v jej komuniké. Vyplýva z neho, že financie musí rezort školstva nájsť vo svojom rozpočte.
Príprava alebo aj účasť?
„Celé to odfinancuje ministerstvo,“ priznal včera pre agentúru SITA jeho šéf Ján Mikolaj. „Chceme, aby bola pre všetkých športovcov zabezpečená nerušená a optimálna príprava. Konkrétnu sumu zatiaľ neviem povedať, ale malo by to byť okolo 30 – 35 miliónov korún. Záleží na tom, čo všetko bude do tejto položky zahrnuté. My chceme zatiaľ zakalkulovať iba prípravu športovcov.“
Generálny riaditeľ sekcie športu Pavol Macko verí, že „samotná účasť výpravy nepôjde z rozpočtu sekcie, ale z inej položky ministerstva“. Športový riaditeľ Slovenského olympijského výboru Roman Buček odhaduje náklady na ňu minimálne na 26 – 27 miliónov, ale skôr na viac, lebo „len cena jednej letenky išla hore asi o 10-tisíc korún“. „Dosiaľ takmer vždy vláda prispela na olympiádu z nadvýnosov lotérií,“ pripomenul sklamane predseda SOV František Chmelár.
Keby všetko fungovalo tak, ako by malo, vláda nemá dôvod nechať si predkladať správy o príprave na olympiádu – tak ako si nenecháva predkladať správy o účasti a príprave na svetové šampionáty. Slovenský šport je však na rozdiel od porovnateľných krajín zo strany štátu zjavne poddimenzovaný.
Legislatívny zámer vláda schválila
Ficova vláda to priznala aj v programovom vyhlásení a sľúbila nápravu. Ani včera však nepovedala, ako systémovo pridať športu.
„Legislatívny zámer zákona o športe vláda schválila s tým, že v rámci prípravy jeho paragrafového znenia sa majú ďalej hľadať možnosti, ako odstrániť rozpor medzi ministerstvom školstva a financií ohľadom zvýšenia peňazí,“ skonštatoval Macko.
Kde? Ako? „Nebolo povedané akou formou,“ priznal.
Rozpor trvá
Školstvo žiada zmenu zákona o hazardných hrách tak, aby výnosy z lotériových hier boli použité na šport, čím by športu pribudlo ročne asi 400 miliónov korún, no ministerstvo financií je rázne proti.
Presne na tom istom stroskotal zákon o športe už za minulých vlád. Športoví funkcionári sú však zajedno, že ak nemá riešiť otázku financovania, je zbytočný.
Ako to vidím ja
Trt a dva orechy
Nevídané: vláda mala v jeden deň na programe dva športové materiály.
A oba schválila. Úžasné!
Pŕŕŕ. Pravda je taká, že vláda tento dvojzápas odflinkala ako rozhádané mužstvo súce na vypadnutie.
Dlho odkladané súboje dvoch rezortných šéfov na pôde kabinetu – Mikolaja a Počiatka – sa vôbec nekonali. Prvý Mikolaj vopred vzdal. Z materiálu o účasti a príprave slovenských športovcov na olympiádu a paralympiádu po výhradách financministra vyškrtol požiadavku na zvýšenie rozpočtu. Azda v nádeji, že Počiatek na revanš škrtne výhradu k návrhu legislatívneho zámeru zákona o športe, ktorý ráta so zvýšením financií na šport z výnosov lotérií. Omyl. Ani sa nedostavil.
Premiér, hlavný arbiter, namiesto toho, aby ukončil zápas, ho predĺžil. Hľadajte možnosti v procese tvorby paragrafového znenia.
Načo si nechala vláda predložiť návrh zabezpečenia olympiády, je záhadou. Asi len na to, aby sa ministri s ambíciami vidieť za štátne peniaze olympiádu, zorientovali v cenách leteniek. Aj na to im je prd platný. Medzitým zdraželi.
Marián Šimo