Asi nikto nečakal, že včerajšie posledné kolo rozhovorov o štatúte Kosova sa skončí inak ako krachom. Včerajšie správy z rakúskeho Badenu podľa očakávaní žiadny zázračný kompromis medzi dvomi znepriatelenými stranami nepriniesli.
Trojica vyjednávačov zo Spojených štátov, Ruska a Európskej únie tak v najbližších dňoch generálnemu tajomníkovi a Bezpečnostnej rade OSN oznámi, že rokovania, ktoré viedli, neviedli k ničomu.
Mali by tak spraviť do 10. decembra. Po tomto termíne Priština hrozí vyhlásením nezávislosti. Naopak, Belehrad sa vyhráža protiopatreniami a vyzýva na ďalšie kolo rokovaní. Svet sa na to medzitým bezradne díva a obe strany vyzýva na zdržanlivosť.
Politické divadlo
Hashim Thaci, čerstvý víťaz parlamentných volieb v Kosove, má jasno. Koniec rokovaní v Rakúsku označil za posledný pokus a ďalšie stretávanie sa podľa neho nemá zmysel.
Je pravda, že po tom, čo Rusko na pôde Bezpečnostnej rady zablokovalo prijatie Ahtisaariho plánu, ktorý predpokladal obmedzenú nezávislosť pre Kosovo, sa riešenie budúcnosti problematickej juhosrbskej provincie pod správou OSN nikam neposunulo.
Priština tak chce zobrať budúcnosť do svojich rúk a snaží sa získať čo najväčšiu podporu pre vyhlásenie samostatnosti. V zákulisí sa hovorí, že Kosovčania sa k tomu odhodlajú začiatkom budúceho roka.
Posledné mesiace rozhovorov boli podľa agentúry Reuters politickým divadlom, ktoré medzinárodná spoločnosť uzavrela na rakúskom vidieku.
Gýč v réžii vyjednávačov
A rovnako ako na plastikových jeleních hlavách podopierajúcich parohy na stenách zámku Weikersdorf, bolo niečo gýčové i na tomto „záverečnom“ kole rozhovorov o Kosove.
„Je tu veľa kamier,“ opisoval atmosféru nemecký vyjednávač Wolfgang Ischinger. „Tým delegácie nemôžu odolať,“ dodal.
Za pravdu mu dal uťahaný spolupracovník srbského prezidenta Borisa Tadiča: „Albánci vystúpili a vydali vyhlásenie. Preto sme museli vystúpiť aj my a vydať vyhlásenie,“ dodal.
Čo bude, ak Kosovo vyhlási nezávislosť?
Netrpezlivá Priština sa nevie dočkať samostatnosti. Svet nevie, čo s tým.
Kosovskí lídri trvajú na tom, že po 10. decembri vyhlásia nezávislosť. Je možné, že s tým počkajú do nového roka, kým nezískajú podporu čo najväčšieho počtu krajín EÚ. V súčasnosti by podľa britských zdrojov uznalo nezávislosť 20 z 27 členov únie. Slovensko medzi nimi nie je.
Srbsko by mohlo v prípade nezávislosti odpovedať Kosovu ekonomickou blokádou vrátane zastavenia dodávok elektrickej energie. Otvorená je aj možnosť, že Belehrad bude chcieť odtrhnúť časti Kosova so srbským obyvateľstvom na sever od Mitrovice.
Oba tábory tvrdia, že sa zrieknu použitia násilia. Otázne je, či dokážu udržať pod kontrolou aj paramilitantné skupiny. Konflikt sa môže vyhrotiť najmä v západosrbskej oblasti Preševskej doliny, kde žije 70 percent Albáncov.
Nezávislosť Kosova môže mať vplyv aj na prípadné ambície odtrhnutia Republiky Srbskej od Bosny a Hercegoviny. Rovnako sa môžu vystupňovať snahy o nezávislosť ruských separatistických republík v Gruzínsku či Moldavsku.
(vas)
Autor: vas