BRATISLAVA. O titul Európske hlavné mesto kultúry, ktoré bude v roku 2013 nosiť jedno slovenské a jedno francúzske mesto, prejavilo záujem deväť slovenských miest. V projektoch, ktoré predložili na ministerstvo kultúry, sa najviac skloňujú tvorivosť, multikulturálnosť či komunikácia.
Trinásťčlenná komisia, ktorá má víťazné mesto vybrať, zasadne po prvý raz v decembri. Siedmich jej členov dosadia európske inštitúcie, šiestich už vymenoval minister kultúry Marek Maďarič, ale ich mená zatiaľ nezverejnil.
Podľa štúdie, ktorá monitorovala 21 hlavných miest kultúry, išlo v priemere 57 percent z rozpočtu na túto akciu zo štátnych rozpočtov, mestské zastupiteľstvá prispeli asi pätinou, regionálne vlády desatinou. Európske zdroje predstavovali v priemere menej ako dve percentá celkového rozpočtu projektu.
Štát zatiaľ neprisľúbil nijakú konkrétnu sumu, naše mestá sú preto v odhadoch striedmejšie. Bratislava postavila rozpočet tak, aby sa prípadne obišli aj bez príspevku štátu, Košice rátajú, že by zo štátu dostali asi 30 percent.
„Určite by bolo vhodnejšie, ak by vláda už pred začiatkom výberového procesu povedala sumu, ktorou podporí víťazné mesto,“ myslí si Milan Vajda z bratislavského magistrátu.
Kandidáti na mesto kultúry
Bratislava. Medzi trinástimi väčšími investíciami je City Auditorium pre 1000 až 1500 divákov na Pribinovej, revitalizácia dunajského nábrežia, nový mestský park v Petržalke, ako aj rekonštrukcia Divadla Pavla Országha Hviezdoslava. Spolu chcú dať na projekt takmer 2,6 miliardy korún, z toho viac ako miliardu na investície.
Košice. Svoj projekt odhadli na 2,5 miliardy, ktoré chcú vynaložiť v rokoch 2009 až 2013.Chceli by napríklad z bývalých kasární urobiť centrum súčasného umenia, z magnezitovej bane na Bankove zasa priestor pre open air festivaly.
Prešov. Kandiduje pod názvom Zabudnutý drahokam, jeho rozpočet je 3,7 miliardy, z ktorých 2,9 by malo ísť na investície.
Dolný Kubín. Najmenšie z kandidujúcich miest - Dolný Kubín - chce do projektu investovať spolu miliardu, z toho viac ako polovicu do investícií.
Trnava. Zdôrazňuje svoje postavenie na križovatke, ich rozpočet ráta s necelými tromi miliardami, z čoho by mali polovicu tvoriť náklady na rekonštrukciu kultúrnych a spoločenských inštitúcií.
Trenčín. Pod názvom Via Maxima chce symbolicky hľadať správnu cestu. Toto mesto ráta s investíciami okolo 1,5 miliardy na novú plaváreň či na výťah na hrad, ďalších 500 miliónov by malo ísť na samotné kultúrne akcie.
Banská Bystrica. Projekt BaBy born in Europe z Banskej Bystrice prízvukuje zvedavosť a komunikáciu bez predsudkov.Rátajú
s rozpočtom do 650 miliónov korún, ktorý by chceli zvýšiť o sponzorské a európske zdroje.
Nitra.Zakladá svoju kandidatúru na histórii, ekosystéme či na spiritualite. Jej logom sú farebné kocky označujúce dátum 2013.
Martin. Chce byť pod názvom M 'ART IN v kultúre „IN“. Podtitul projektu si dalo Dotyky a spojenia podľa tamojšieho divadelného festivalu. Súčasťou ich projektu je aj premena bývalých výrobných hál Závodov ťažkého strojárstva na Európske centrum kultúry s koncertnou sálou, kongresovým i výstavným centrom.
(zu)