V troch objemných zväzkoch vyšla kompletná dokumentácia Charty 77.
Doterajšie pokusy o osvetlenie miesta Charty 77 v dejinách boli väčšinou poznamenané aktuálnou politickou optikou. Odteraz sa budú musieť zmeniť na náročné analýzy. Vydanie celej dokumentácie otvára priestor pre slobodnú a nepredpojatú interpretáciu.
S existenciou Charty je spojený rad protikladných názorov. Na jednom póle bola a je považovaná za absolútne politikum, vo svojich nárokoch k režimu bezperspektívne, na póle opačnom za nepolitické hnutie, ktoré pristúpilo na falošnú hru legality. Dokumentácia ukazuje, že Charta v každodennej snahe brať falošný režim za slovo ďalekosiahle prekračovala rozlične motivované, väčšinou politické spory o jej význam.
Všetko sa začína úvahami filozofa Jana Patočku, jeho vklad sa stal základom pre morálne sebavymedzenie Charty, o ktorej sa viedli spory po celý čas jej existencie a našli svoje pokračovanie a vyústenie v politických hnutiach Občianske fórum a Verejnosť proti násiliu.
Policajné protokoly z dlhých a bezohľadných výsluchov, ktoré sa skončili vyčerpaním a smrťou sedemdesiatročného filozofa, sú jednoznačným svedectvom o jeho nasadení, nadhľade a mravnej prevahe nad vyšetrovateľmi.
Po Patočkovej smrti začala Charta prieskumné kritické dielo, priemerne vydala 46 dokumentov za rok, to znamená zhruba jeden za týždeň. Nahrádzala to, čo v otvorenej spoločnosti robia nezávislé médiá, vedecké ústavy, verejná mienka.
Chartisti opakovane sledovali a opisovali stav ekonomiky a životného prostredia, politiku a históriu, súdnictvo a väzenstvo, kultúru a umenie, bytové otázky a iné sociálne práva. Popritom sa starali o osud politických väzňov a rozkvet paralelnej samizdatovej kultúry.
Kompletná dokumentácia tvorí pozoruhodný celok - monument slobodných aktivít uprostred spoločnosti cenzúry a autocenzúry.
Významný je neideologický jazyk dokumentov, ktoré opisovali situáciu v normalizovanom Československu až s metodickou vecnosťou, zásadne sa líšiacou od dominantnej, dialekticky klzkej komunistickej reči. Dúfajme, že čoskoro sa dočkáme aj komplexných dejín Charty 77.
Blanka Císařovská, Vilém Prečan: Charta 77: Dokumenty 1977 – 1989, svazek 1–3. Ústav pro soudobé dějiny AV ČR.
Autor: Jiří Suk Autor je historik